Nowy wzór pozwalający oszacować współczynnik przesączania kłębuszkowego
Autor: Małgosia Michalak
Data: 10.07.2012
Źródło: Inker LA, Schmid CH, Tighiouart H i wsp. Estimating Glomerular Filtration Rate from Serum Creatinine and Cystatin C. N Engl J Med 2012; 367:20-29.
Działy:
Doniesienia naukowe
Aktualności
Obecnie dla obliczania szacowanego współczynnika przesączania kłębuszkowego (GFR) wykorzystuje się wzory Cockrofta-Gaulta i MDRD, które wymagają znajomości stężenia kreatyniny we krwi. Innym czynnikiem pozwalającym szacować GFR jest cystatyna C, białko o niskiej masie cząsteczkowej. Jej poziom we krwi jest mniej zależny od wieku i płci niż poziom kreatyniny. Celem pracy naukowej Inker i wsp. było opracowanie nowego wzoru pozwalającego oszacować GFR z dokładnością lepszą niż w przypadku wzoru Cockrofta-Gaulta i MDRD.
Autorzy oparli swoje badania o dane dotyczące 5352 osób, które brały udział w 13 badaniach przekrojowych. Opracowane wzory zostały później zweryfikowane na zestawie danych opisujących parametry funkcji nerek 1119 osób. Dla obliczenia eGFR przy pomocy najdokładniejszego nowego wzoru potrzebna jest znajomość zarówno poziomu kreatyniny, jak i cystatyny C. Analiza przeprowadzona przez Inker i wsp. wykazała, że wykorzystanie nowego wzoru pozwoliłoby na prawidłowe przeklasyfikowanie 16.9% osób spośród tych, u których w oparciu o poziom kreatyniny obliczono szacunkowy GFR w zakresie od 45 do 59 mL/min/1.73m2 (u tych 16.9% osób GFR wynosił w rzeczywistości co najmniej 60 mL/min/1.73m2). Autorzy zwrócili uwagę, że proponowany wzór mógłby znaleźć zastosowanie w potwierdzaniu rozpoznania przewlekłej niewydolności nerek. Wyniki omawianego badania opublikowane zostały w aktualnym numerze New England Journal of Medicine.