Podobna skuteczność edoksabanu i warfaryny
Autor: Małgosia Michalak
Data: 29.11.2013
Źródło: Giugliano RP, Ruff CT, Braunwald E, i wsp. Edoxaban versus Warfarin in Patients with Atrial Fibrillation. N Engl J Med 2013; 369:2093-2104.
Działy:
Doniesienia naukowe
Aktualności
Edoksaban jest bezpośrednim inhibitorem czynnika krzepnięcia Xa. W Japonii jest on wykorzystywany w zapobieganiu żylnej chorobie zakrzepowo-zatorowej po operacjach kończyny dolnej. Droga podania jest doustna. W opublikowanej w październiku 2013 r. pracy wykazano, że edoksaban stosowany w dawce 15 mg dziennie po operacji protezowania stawu kolanowego miał lepszą skuteczność i był w mniejszym stopniu związany z pogorszeniem funkcji wątroby niż enoksaparyna podawana w dawce 2 000 IU dwa razy dziennie [1]. Giugliano i wsp. przeprowadzili randomizowane badanie z podwójnie ślepą próbą, w którym porównali edoksaban z warfaryną w kohorcie 21 105 osób z migotaniem przedsionków. Mediana okresu obserwacyjnego wyniosła 2.8 roku. Oceniano występowanie punktu końcowego złożonego z udaru mózgu, zatorowości oraz zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych. W przeliczeniu na rok stosowania leków punkt końcowy stwierdzono u 1.5% pacjentów przyjmujących warfarynę i u 1.2% chorych stosujących edoksaban w większej z dwóch badanych dawek. Edoksaban w mniejszej dawce również nie był mniej skuteczny niż warfaryna. Obliczona w podobny sposób częstość występowania poważnego krwawienia była równa 3.4% w grupie osób leczonych warfaryną i 2.75% u pacjentów przyjmujących edoksaban w większej dawce (1.6% dla edoksabanu w niższej dawce; p < 0.001 dla obu porównań). Częstość występowania punktu końcowego wśród osób stosujących warfarynę wyniosła 4.4%. Dla edoksabanu w większej i niższej dawce odsetek ten był równy odpowiednio 3.8% (p = 0.005) i 4.2%. Autorzy stwierdzili, że edoksaban nie był mniej skuteczny od warfaryny, a jego przyjmowanie było związane z mniejszym ryzykiem poważnego krwawienia.
[1] Sasaki H, Ishida K, Shibanuma N, i wsp. Retrospective comparison of three thromboprophylaxis agents, edoxaban, fondaparinux, and enoxaparin, for preventing venous thromboembolism in total knee arthroplasty. Int Orthop. 2013 Oct 8.
[1] Sasaki H, Ishida K, Shibanuma N, i wsp. Retrospective comparison of three thromboprophylaxis agents, edoxaban, fondaparinux, and enoxaparin, for preventing venous thromboembolism in total knee arthroplasty. Int Orthop. 2013 Oct 8.