Specjalizacje, Kategorie, Działy

Polityka zdrowotna: walka z czasem

Udostępnij:
Polityka zdrowotna zdominowała pierwszy dzień obrad Forum Ekonomicznego Krynicy. Dziś – w środę – najważniejszym wydarzeniem będzie debata „Dostęp pacjenta do świadczeń medycznych, a rozwarstwienie - transformacje ustrojowe ostatnich 25 lat”.
Zadaniem, z którym musimy się zmierzyć jest starzenie się społeczeństwa – ten proces oznacza konieczność zwiększenia wydatków na leczenie chorób przewlekłych, opiekę długoterminową. –I nie uciekniemy od konieczności poprawienia efektywności kosztowej naszej ochrony zdrowia. Rośnie skala wyzwań i zadań, środki finansowe przeznaczane na tą sferę – nie. Musimy oglądać każdą złotówkę przeznaczaną na ochronę zdrowia kilka razy, by mieć pewność, że z jej wydatkiem osiągamy najważniejsze cele polityki zdrowotnej. Na znalezienie odpowiednich rozwiązań mamy niewiele czasu, problem przed którym stoimy już daje o sobie znać – mówił Łukasz Zalicki, partner, EY. –Inaczej grozi nam zapaść finansowa, która przełoży się na ograniczenie możliwości osiągania tych celów.

-Potrzebna nam jest rozsądna polityka kadrowa, nie tylko nastawiona na wykształcenie odpowiedniej ilości lekarzy, ale i na to, żeby zapewnić im wsparcie odpowiedniej liczby pielęgniarek, ratowników i innych zawodów medycznych – sekundowała Zalickiemu Beata Małecka – Libera, zastępca przewodniczącego sejmowej Komisji Zdrowia.

Do nowych wyzwań przygotowuje się także Narodowy Fundusz Zdrowia. –Dziś NFZ przestawia się na nowe tory, pojawiają się nowe zadania, nowe instrumenty – mówił w rozmowie z termedia.pl Tadeusz Jędrzejczyk, prezes NFZ. –Zależeć będzie nam na jak najbardziej efektywnym wydawaniu pieniędzy na ochronę zdrowia – dodawał.

Troska o ochronę zdrowia przestaje być domeną li tylko Ministerstwa Zdrowia – to kolejny wniosek z obrad Forum Ekonomicznego. – Musimy uznać, że ochrona zdrowia to sprawa strategiczne dla państwa – przekonywała Grażyna Henclewska, wiceminister gospodarki. –To sfera innowacyjna, generująca miejsca pracy, wymagająca wsparcia państwa dla firm działających w tej branży – przekonywała.

Podczas forum Jakub Szulc, b. wiceminister zdrowia, ostatecznie potwierdził swoją decyzję odejściu z polityki i przejściu do prywatnego biznesu, firmy Ernst and Young.

Najważniejszym wydarzeniem w środę na Forum Ekonomicznym będzie debata „Dostęp pacjenta do świadczeń medycznych, a rozwarstwienie - transformacje ustrojowe ostatnich 25 lat”. O światowych trendach w polityce zmierzającej do do ograniczenia barier w tym dostępie opowie współautor trwających latami na zlecenie WHO badań poświęconych tej tematyce – Peter Goldblatt z University College London (współuczestniczył również m.in. w tworzeniu The Marmot Review-Fair Society Health lives 2010, najbardziej kompleksowego opracowania poświęconego nierównościom w zdrowiu w Wielkiej Brytanii). O bieżacych rozwiązaniach, proponowanych na najbliższe lata - Martin Seyhell z Komisji Europejskiej, z DG SANCO.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.