Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Porozumienie RPP z policją o współpracy w zakresie osób w kryzysie psychicznym

Udostępnij:

RPP i komendant główny policji podpisali porozumienie o współpracy, w ramach którego policjanci i ratownicy medyczni będą się uczyć zasad bezpiecznej interwencji wobec osób w kryzysie psychicznym – poinformował rzecznik praw pacjenta Bartłomiej Chmielowiec.

Podczas podpisania porozumienia w siedzibie Komendy Głównej Policji w Warszawie Bartłomiej Chmielowiec poinformował, że jego przedstawiciele i policjanci wiele razy rozmawiali na temat bezpieczeństwa pacjentów.

– Na tych spotkaniach omówiliśmy postępowania z pacjentem w ramach stosowania ustawy o ochronie zdrowia psychicznego. Pochyliliśmy się również nad przestrzeganiem przepisów normujących interwencje policyjne, w celu zapewnienia bezpieczeństwa pacjenta oraz doprowadzenia go do szpitala – wyjaśnił rzecznik.

Dodał, że wyznaczono obszary współpracy, która przyczyni się do zagwarantowania bezpieczeństwa i poszanowania praw pacjentów przez funkcjonariuszy policji oraz ratowników medycznych policji w trakcie wykonywania obowiązków służbowych.

– Nierzadko powracającym tematem w Biurze Rzecznika Praw Pacjenta jest stosowanie przymusu bezpośredniego przez policję w trakcie interwencji i doprowadzenia do podmiotu leczniczego, w tym m.in. użycia kajdanek w przypadku braku innych środków przymusu bezpośredniego. Jest to obszar, który wymaga wypracowania dobrych rozwiązań – zaznaczył Chmielowiec.

Jak podkreślił, wspólne szkolenia będą źródłem dobrych praktyk, które pozwolą zwiększyć zrozumienie potrzeb osób w kryzysie psychicznym i nawiązanie odpowiedniej – czyli nieprowokującej, pełnej empatii – komunikacji między pacjentem a policjantem.

Według RPP porozumienie pozwoli na wymianę eksperckiej wiedzy w zakresie praw pacjentów oraz wzmocni współpracę pomiędzy policją a podmiotami udzielającymi świadczeń zdrowotnych.

Bartłomiej Chmielowiec podkreślił, że widzi i docenia trudną pracę policjantów na co dzień. Jego zdaniem coraz częściej funkcjonariusze muszą się mierzyć z bardzo trudnymi sytuacjami, które wymagają specyficznej interwencji, np. gdy pacjent jest w kryzysie psychicznym albo jest nadmiernie pobudzony w wyniku spożycia środków odurzających.

Dodał, że podpisane z policją porozumienie przyczyni się do tego, że obywatele będą mogli poczuć się lepiej zaopiekowani.

– Podpisane porozumienie z Rzecznikiem Praw Pacjenta jest bardzo istotne dla polskich funkcjonariuszy, ponieważ wspólna wymiana doświadczeń i wspólny trening pozwolą na realizowanie interwencji z poszanowaniem praw i godności drugiej osoby, a także poprawią bezpieczeństwo zarówno osoby, wobec której podejmowana jest interwencja, jak i samych policjantów i ratowników medycznych – wskazał inspektor dr Tomasz Michułka.

Dodał, że celem podjętej współpracy jest podniesienie poziomu poczucia bezpieczeństwa osób uczestniczących w interwencji, w tym także osób postronnych, i ograniczenie sytuacji kryzysowych.

Menedzer Zdrowia twitter

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.