Specjalizacje, Kategorie, Działy

Prawo i otoczenie - co ma większy wpływ na używanie kanabinoidów przez młodych ludzi?

Udostępnij:
Okazuje się, że wbrew niektórym głosom, opinia najbliższego otoczenia może grać ważną rolę przy decydowaniu o sięganiu po używki.
Z uwagi na zmiany w amerykańskim prawie dotyczące zażywania pochodnych marihuany, wzrosły obawy o rozprzestrzenianie się tego nałogu wśród młodych ludzi. Z drugiej strony, tamtejsze społeczeństwo jest bardzo zróżnicowane rasowo i kulturowo. Jak te wszystkie czynniki wpływają na popularność używek w USA?


Problem zbadali lekarze z Duke University w Durham oraz Medical University of South Carolina w Charleston. Wyniki ich raportu opublikowano w Journal of Psychiatric Research. W pracy analizowano postrzeganie norm dotyczących używania pochodnych konopi oraz jego związek z samym stosowaniem używek i ewentualnymi problemami z nim związanymi. Analizy wykonywano oddzielnie dla osób białych, czarnych, Latynosów, rdzennych mieszkańców USA, mieszkańców Hawajów i wysp oraz dla osób pochodzenia azjatycko-amerykańskiego i pochodzących z różnych ras. Zebrane dane dotyczyły zaś młodych ludzi w wieku 12-17lat, którzy uczestniczyli w National Surveys on Drug Use and Health. W sumie było to ponad 160 000 osób. Informacje dotyczące używania pochodnych marihuany były zgłaszane przez młodych ludzi samodzielnie, przy użyciu komputera. Zgodnie z nimi okazało się, że najniższe ryzyko używania narkotyków w minionym roku występuje wśród białych nastolatków. Spośród osób stosujących używki tego rodzaju w minionym roku, większe ryzyko problemów z nimi związanych istnieje wśród Latynosów i rdzennych Indian niż wśród białych. Warto przy tym zauważyć, że rdzenni Amerykanie mieli mniejsze szanse na negatywną ocenę używania narkotyków ze strony rodziców i znajomych. Natomiast osoby pochodzenia azjatycko-amerykańskiego były najbardziej narażone na krytykę z tego powodu ze strony rodziny bądź przyjaciół, co wiązało się także z najrzadszym sięganiem po narkotyki w ostatnim roku i najmniejszą częstością zgłaszania problemów z używaniem pochodnych konopi.

W dalszych analizach wykazano, że negatywne postrzeganie stosowania kanabinoidów przez nastolatków, ich rodziców i znajomych było związane z mniejszym zagrożeniem używania substancji psychoaktywnych, niemal bez względu na pochodzenie.


Postrzeganie używania narkotyków w środowisku miało także wpływ na rozwój uzależnienia - ryzyko było mniejsze w tych grupach, w których używanie narkotyków było gorzej oceniane. Tym samym wyniki tego badania sugerują, że zwiększona tolerancja na stosowanie używek może prowadzić również do większych problemów związanych z narkotykami, a nie do spadku zainteresowania używkami, jak czasem jest sugerowane.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.