Specjalizacje, Kategorie, Działy

RPD do MZ – te zmiany nie służą dzieciom, są niedopuszczalne

Udostępnij:

– Nauka w trakcje leczenia dzieci na oddziałach dziennych psychiatrycznych wspiera proces terapeutyczny – podkreśla Monika Horna-Cieślak w piśmie do resortu zdrowia, odnosząc się krytycznie do propozycji zmian w rozporządzeniu w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień, które skreślają taką możliwość.    

To niedopuszczalne – przekonuje RPD
W projekcie rozporządzenia proponuje się między innymi, by dzieci leczone na dziennym oddziale psychiatrycznym mogły realizować obowiązek szkolny w innych miejscach, na przykład w szkole, do której uczęszczają lub w formie edukacji domowej. Zdaniem Ministerstwa Zdrowia wprowadzenie takiego rozwiązania umożliwi podmiotom leczniczym, realizującym świadczenia gwarantowane z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień w ramach Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży – drugi poziom referencyjny, kontynuację realizacji świadczeń oraz utrzymanie ich dostępności na dotychczasowym poziomie.

Zdaniem rzeczniczki praw dziecka to niedopuszczalne.

Zmiany nie służą małoletnim
– Zniesienie obowiązku nauki w czasie roku szkolnego w miejscu udzielania świadczeń stoi w sprzeczności z założeniem reformy systemu szeroko pojętego wsparcia dla dzieci i młodzieży doświadczających zaburzeń psychicznych oraz z założeniami nowego modelu opieki psychiatrycznej nad małoletnimi, w których deklarowano koncentrację na wewnątrzsektorowej oraz międzysektorowej współpracy – twierdzi Monika Horna-Cieślak, podkreślając, że zmiana nie służy małoletniemu.

 – Może zaburzać proces terapeutyczny z uwagi na logistykę związaną z koniecznością realizacji obowiązku szkolnego poza miejscem udzielania świadczeń, brak bliskiej współpracy między zespołem leczniczo-terapeutycznym a kadrą pedagogiczną, brak możliwości treningu małoletniego w powrocie do środowiska – wylicza RPD i dodaje, że proponowane rozwiązania powinny dążyć do tego, by dzieci i młodzież korzystające z takich świadczeń mogły w sposób jak najdogodniejszy spełniać obowiązek szkolny lub nauki.

– Modyfikacja przepisów powinna przede wszystkim służyć beneficjentowi zmiany, w tym przypadku małoletniemu pacjentowi. Dlatego proszę o uwzględnienie przedstawionych uwag w toku prac legislacyjnych nad rozporządzeniem – podsumowuje Monika Horna-Cieślak.

Pismo w całości poniżej.



Uwagi ma nie tylko RPD

Uwagi do projektu zmian w rozporządzenia w podobnym tonie wnoszą również między innymi dr Aleksandra Lewandowska, konsultant krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży, prof. dr hab. n. med. Małgorzata Janas-Kozik, pełnomocnik ministra zdrowia do spraw reformy psychiatrii dzieci i młodzieży, dr Tomasz Rowiński ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Menedzer Zdrowia twitter

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.