Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Rok Diagnostyki Genetycznej w Kardiologii

Udostępnij:

Polskie Towarzystwo Kardiologiczne ogłosiło rok 2025 Rokiem Diagnostyki Genetycznej w Kardiologii. Celem inicjatywy jest zwiększenie świadomości na temat roli badań genetycznych w leczeniu chorób serca oraz ich znaczenia dla największej grupy chorych.

Zarząd Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego mając na uwadze skalę schorzeń sercowo – naczyniowych, bieżący rok ogłosił rokiem Diagnostyki Genetycznej w Kardiologii, podkreślając w ten sposób kluczową rolę badań genetycznych w wykrywaniu i leczeniu chorób serca.

Znaczenie badań genetycznych w kardiologii

Eksperci kardiologii wyrażają zaniepokojenie faktem, że Polska znacząco odbiega od europejskich i amerykańskich standardów w zakresie wykorzystania badań genetycznych w kardiologii, które mogą istotnie przyczynić się do redukcji śmiertelności z przyczyn sercowo-naczyniowych.

W związku z tym PTK podejmuje działania na rzecz opracowania rozwiązań, które przekonają decydentów o konieczności stworzenia systemu umożliwiającego polskim pacjentom leczenie zgodne z międzynarodowymi standardami.

W ramach Roku Diagnostyki Genetycznej, PTK w 2025 roku podejmie szereg inicjatyw, których zwieńczeniem będzie opracowanie konkretnych propozycji rozwiązań systemowych.

— Diagnostyka genetyczna otwiera nowe możliwości w prewencji i leczeniu chorób serca, pozwalając nie tylko na wczesne wykrycie chorób, ale także na dostosowanie terapii do indywidualnych potrzeb pacjentów. Naszym celem jest pokazanie, że genetyka to przyszłość kardiologii i klucz do bardziej skutecznej opieki nad największą grupą chorych – powiedział prof. Robert Gil, prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Diagnostyka genetyczna wspomoże profilaktykę

Eksperci podkreślają, że diagnostyka genetyczna może odegrać kluczową rolę w wykrywaniu chorób takich jak kardiomiopatie, arytmie o podłożu genetycznym czy hipercholesterolemia rodzinna. Wprowadzenie testów genetycznych do standardowej praktyki medycznej może przyczynić się do redukcji liczby przypadków nagłej śmierci z przyczyn sercowo - naczyniowych oraz pozwolić na skuteczniejszą profilaktykę tych schorzeń.

— Zależy nam na tym, aby całe społeczeństwo miało dostęp do rzetelnych informacji na temat korzyści płynących z diagnostyki genetycznej w kardiologii. Polskie Towarzystwo Kardiologiczne jest organizacją działającą niezwykle dynamicznie i  mimo wielu inicjatyw, znajdujemy również miejsce dla diagnostyki genetycznej. Dostrzegamy potrzebę podejmowania  takich działań, jak i ogromny potencjał w tym obszarze  — wskazał prof. Gil.

 Zarząd PTK wierzy, że rok 2025 będzie przełomowy dla rozwoju diagnostyki genetycznej w kardiologii. Dzięki wspólnym wysiłkom środowiska naukowego, medycznego, pacjentów oraz współpracy z decydentami, możliwe będzie zwiększenie wykrywalności chorób serca oraz wprowadzenie spersonalizowanych terapii.

Menedzer Zdrowia facebook

 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.