Skuteczność indometacyny w zapobieganiu zapaleniu trzustki po ERCP
Autor: Małgosia Michalak
Data: 20.04.2012
Źródło: Elmunzer JB, Scheiman JM, Lehman GA i wsp. A Randomized Trial of Rectal Indomethacin to Prevent Post-ERCP Pancreatitis. N Engl J Med 2012; 366:1414-1422.
Działy:
Doniesienia naukowe
Aktualności
Endoskopowa cholangiopankreatografia wsteczna (ERCP) jest metodą diagnostyczną pozwalającą uwidocznić drogi żółciowe i przewód trzustkowy. Jest ona związana z ryzykiem powikłań m.in. w postaci zapalenia trzustki. Opierając się na doniesieniach sugerujących, że doodbytnicze podanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) może zmniejszać częstość występowania zapalenia trzustki po ERCP, Elmunzer i wsp. postanowili zweryfikować tą hipotezę we własnym eksperymencie.
W tym celu przeprowadzili wieloośrodkowe, randomizowane badanie z podwójnie ślepą próbą, w którym porównali z placebo indometacynę podawaną doobytniczo w jednej dawce po ERCP. W badaniu wzięło udział 602 pacjentów z grupy podwyższonego ryzyka zapalenia trzustki po ERCP. Zapalenie trzustki rozwineło się u 9.2% osób, którym podano indometacynę oraz u 16.9% chorych z grupy kontrolnej (p = 0.005). Jak piszą autorzy podsumowując wyniki badania, indometacyna podawana doodbytniczo istotnie zmniejszyła częstość występowania zapalenia trzustki po ERCP.