Spożycia mleka przez dorosłych: czy na pewno zdrowe?
Autor: Małgosia Michalak
Data: 03.11.2014
Źródło: Michaëlsson K, Wolk A, Langenskiöld S, i wsp. Milk intake and risk of mortality and fractures in women and men: cohort studies. BMJ 2014; 349:g6015.
Działy:
Doniesienia naukowe
Aktualności
Mleko i jego przetwory uważane są za jedno z podstawowych źródeł wapnia i wartościowego białka. Między innymi dlatego bywa ono postrzegane jako niezbędny, sprzyjający dobremu zdrowiu składnik diety. Michaëlsson i wsp. postawili hipotezę, że w związku ze zwiększonym stresem oksydacyjnym wynikającym ze spożycia mleka, ma ono niekorzystny wpływ na zdrowie człowieka. Aby sprawdzić, czy tak jest w istocie, zebrali dane dotyczące 61 433 kobiet i 45 339 mężczyzn, którzy wypełnili kwestionariusze żywieniowe.
Średnia długość okresu obserwacyjnego w grupie kobiet wyniosła 20 lat, a w kohorcie mężczyzn 11 lat. W tym czasie zmarło 25% obserwowanych kobiet i 10% mężczyzn. Złamanie stwierdzono u 28% kobiet i u 11% mężczyzn. Iloraz ryzyka zgonu kobiet, które spożywały co najmniej 3 szklanki mleka dziennie w porównaniu z kobietami, które piły mniej niż jedną szklankę mleka dziennie, wyniósł 1,9 (95% przedział ufności 1,8-2,1). Obliczono, że u kobiet wzrost dziennego spożycia o jedną szklankę był związany ze zwiększeniem ilorazu ryzyka zgonu o 15% (95% przedział ufności 13-17%), a u mężczyzn o 3% (95% przedział ufności 1-4%). Nie stwierdzono zmniejszenia ryzyka złamań przy większym spożyciu mleka. U kobiet większe spożycie mleka było związane ze wzrostem ilorazu ryzyka złamania kości udowej o 9% (95% przedział ufności 5-13%). Analizy przeprowadzone w dwóch podgrupach wykazały zwiększone stężenie markerów stresu oksydacyjnego we krwi i w moczu osób, które piły więcej mleka. Autorzy badania podkreślili, że interpretacja przedstawionych wyników powinna być szczególnie ostrożna ze względu na konstrukcję badania, która była podatna na wpływ czynników zakłócających.