Stany nagłe w trakcie lotów pasażerskich: średnio jedno zdarzenie na sześćset lotów
Autor: Małgosia Michalak
Data: 12.08.2014
Źródło: Peterson DC, Martin-Gill C, Guyette FX, i wsp. Outcomes of Medical Emergencies on Commercial Airline Flights. N Engl J Med 2013; 368:2075-2083.
Działy:
Doniesienia naukowe
Aktualności
Liczba pasażerów linii lotniczych wynosi niemal 3 miliardy rocznie. Sprawia to, że w trakcie lotów zdarzają się różnego typu sytuacje nagłe, w których mogą interweniować obecni na pokładzie lekarze. W takich sytuacjach personel pokładowy może również nawiązać kontakt z medycznym centrum informacyjnym. Peterson i wsp. podsumowali skutki 11 920 interwencji zarejestrowanych przez jeden z takich ośrodków. Stwierdzono, że jedna sytuacja nagła zdarzała się na ok. sześćset lotów. W 37% przypadków problemem było omdlenie. Drugą najczęstszą przyczyną konsultacji (12%) były objawy ze strony układu oddechowego, a trzecią (9%) nudności i wymioty.
W niemal połowie przypadków pasażerom udzielili pomocy współpasażerowie będący lekarzami. Średnio jeden na ok. 14 lotów, w trakcie których odnotowano zdarzenia nagłe, musiał być z tego powodu przekierowany do innego lotniska. Co czwarty pacjent był zabrany transportem pogotowia ratunkowego z samolotu do szpitala, z czego dwie trzecie osób opuściło szpitalny oddział ratunkowy, a co trzecia pozostała na pobycie szpitalnym. Z ogólnej liczby zdarzeń nagłych 0,3% było związanych ze zgonem pasażera. Do najczęstszych przyczyn hospitalizacji należały udar mózgu, choroby układu oddechowego i serca. Pacjentom najczęściej podawano tlen (50%), 0,9% roztwór chlorku sodu (5%), kwas acetylosalicylowy (5%), nitroglicerynę (3%), środki przeciwbólowe dostępne bez recepty (3%), środki przeciwwymiotne (2%) oraz difenhydraminę, lek przeciwhistaminowy przydatny w leczeniu objawów choroby lokomocyjnej (2%). Zdaniem autorów w oparciu o uzyskane dane można szacować, że co roku w samolotach pasażerskich zdarza się ok. 44 000 nagłych sytuacji, w których pasażerowie potrzebują pomocy medycznej.
Autorzy opracowali również listę środków dostępnych w apteczkach pokładowych samolotów. Jest ona dostępna w materiałach uzupełniających pod adresem: www.nejm.org/doi/suppl/10.1056/NEJMoa1212052/suppl_file/nejmoa1212052_appendix.pdf
Autorzy opracowali również listę środków dostępnych w apteczkach pokładowych samolotów. Jest ona dostępna w materiałach uzupełniających pod adresem: www.nejm.org/doi/suppl/10.1056/NEJMoa1212052/suppl_file/nejmoa1212052_appendix.pdf