Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Sterydy w małych dawkach zmniejszają ryzyko jaskry u dzieci

Udostępnij:

Stosowanie małych dawek glikokortykosteroidów po operacji zaćmy zmniejsza ryzyko jaskry wtórnej u dzieci z dłuższymi długościami osiowymi w ciągu 5 lat w porównaniu z GKS w dużych dawkach.

Aby zbadać związek między pooperacyjną dawką glikokortykosteroidów a rozwojem jaskry wtórnej po operacji zaćmy u dzieci, naukowcy retrospektywnie dokonali przeglądu dokumentacji dzieci, które przeszły operację zaćmy do 2016 r., i prospektywnie obserwowali te leczone w latach 2017–2021. Badaniem kierowała Diana Chabané Schmidt ze Szpitala Uniwersyteckiego w Kopenhadze. Wyniki opublikowano online 12 sierpnia 2024 r. w piśmie „Acta Ophthalmologica”.

Zbadano 267 dzieci po operacji zaćmy

W badaniu wzięło udział 267 kolejnych dzieci przed ukończeniem 10. roku życia z dwóch specjalistycznych ośrodków w Danii.

Uczestnicy otrzymywali leczenie glikokortykosteroidami w małych dawkach (n = 173) lub w wysokich dawkach (n = 95) po operacji, z medianą okresu obserwacji wynoszącą 40,5 miesiąca dla grupy otrzymującej małą dawkę i 89 miesięcy dla grupy otrzymującej wysoką dawkę.

Pierwszorzędowym wynikiem była częstość występowania jaskry lub nadciśnienia ocznego trwającego ponad 3 miesiące po operacji, a drugorzędowym wynikiem było występowanie zmętnienia osi widzenia.

Ogółem u 21 dzieci zdiagnozowano jaskrę lub nadciśnienie oczne, przy czym u 13 dzieci chorobę obu oczu. Stosowanie małych dawek glikokortykosteroidów po operacji znacznie zmniejszyło ryzyko wtórnej jaskry lub nadciśnienia ocznego u dzieci z długością osiową ≥18 mm w porównaniu z leczeniem wysokimi dawkami (P = 0,0008). Efektu tego nie stwierdzono u osób o długości osiowej <18 mm.

Mniejsza dawka sterydów zapewnia wyższą ochronę przed jaskrą

Ryzyko jaskry lub nadciśnienia ocznego oszacowano na 10 proc. w grupie otrzymującej wysoką dawkę i 1 proc. w grupie przyjmującej niską dawkę w ciągu pierwszych 2 lat po operacji. Zmętnienie osi widzenia stwierdzono u 57 dzieci. Częstość występowania była podobna w przypadku dużych i małych dawek kortykosteroidów. 

– Zgłaszamy mniejsze ryzyko jaskry 5 lat po operacji zaćmy u dzieci o długości osiowej ≥18 mm otrzymujących pooperacyjne miejscowe i miejscowe leczenie glikokortykosteroidami w niskiej dawce w porównaniu z wysokimi dawkami. Efekt ten nie występował u dzieci z krótszymi długościami osiowymi – napisali autorzy.

Przeczytaj także: „Okulistyka wymaga dalszych zmian. Nowe schorzenia do programów lekowych”.

Menedzer Zdrowia facebook

 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.