Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Stosowanie opioidów wpływa negatywnie na układ hormonalny

Udostępnij:

W czasopiśmie „Endocrine Reviews” naukowcy zamieścili oświadczenie, z którego wynika, że stosowanie opioidów ma wiele negatywnych skutków dla układu hormonalnego i może prowadzić do powikłań zdrowotnych związanych z hormonami rozrodczymi, kostnymi i nadnerczy.

Oświadczenie naukowe zostało opracowane przez grupę zadaniową powołaną przez Towarzystwo Endokrynologiczne, a głównym jego autorem jest dr Niki Karavitaki z University of Birmingham i University Hospitals w Birmingham w Anglii.

Naukowcy dokonali przeglądu najnowszych badań nad klinicznymi konsekwencjami stosowania opioidów, zwłaszcza nad układem podwzgórze–przysadka mózgowa i zdrowiem kości. W powstałym w ten sposób oświadczeniu odniesiono się do wielu luk badawczych związanych z wpływem opioidów na układ hormonalny. 

W każdej sekcji przedstawiono dostępne dane dotyczące podejść diagnostycznych i leczenia następstw opioidowo-endokrynologicznych.

Endokrynologiczne konsekwencje zdrowotne

  • opioidy hamują oś podwzgórze–przysadka–nadnercza, a także oś podwzgórze–przysadka–gonady i mogą powodować hipogonadyzm,
  • ostre podawanie opioidów zwiększa wydzielanie prolaktyny, a przewlekłe stosowanie może prowadzić do hiperprolaktynemii,
  • dowody na działanie opioidów na oksytocynę pochodzące z badań na rodzących kobietach sugerują działanie hamujące (opioidy mogą hamować poziom oksytocyny w osoczu podczas porodu),
  • stosowanie opioidów może mieć także negatywny wpływ na homeostazę i metabolizm kości – zgłaszano zmniejszenie gęstości mineralnej kości i zwiększone ryzyko złamań.

– Klinicyści muszą być świadomi tych endokrynologicznych konsekwencji zdrowotnych i dokładniej monitorować pacjentów, którzy używają opioidów, pod kątem ich oznak i objawów – podsumowała wyniki badań dr Niki Karavitaki.

Menedzer Zdrowia facebook

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.