Tetrawalentna szczepionka przeciwko dendze skuteczna u dzieci
Autor: Andrzej Kordas
Data: 19.03.2015
Źródło: Villar L, Dayan GH, Arrendo-García JL, i wsp. Efficacy of a Tetravalent Dengue Vaccine in Children in Latin America. N Engl J Med 2015; 372:113-123.
Działy:
Doniesienia naukowe
Aktualności
Denga to choroba tropikalna wywoływana przez wirus dengi, którego wektorem są komary. Najczęściej wywołuje gorączkę, bóle mięśni i głowy oraz wysypkę, ale może mieć także przebieg ciężki charakteryzujący się krwawieniem lub spadkiem ciśnienia tętniczego krwi. Jest on częstszy u dzieci, które mogą prezentować także objawy ostrego nieżytu żołądkowo-jelitowego. Przebyte zakażenie daje trwałą odporność na tylko ten z pięciu typów wirusa, który wywołał chorobę. Denga występuje w 110 krajach i dotyka ok. 250 milionów osób rocznie, z których umiera ok. 25 000.
Do tej pory nie dopuszczono do stosowania żadnej szczepionki przeciwko dendze, a zapobieganie chorobie jest oparte na osuszaniu terenów będących siedliskami komarów, stosowaniu insektycydów, repelentów i moskitier. Villar i wsp. przedstawili wyniki badania klinicznego trzeciej fazy tetrawalentnej szczepionki przeciwko dendze u 20 869 zdrowych dzieci w wieku od 9 do 16 lat. U 79% z nich stwierdzono przeciwciała przeciwko co najmniej jednemu typowi wirusa dengi. Rekombinowaną, atenuowaną szczepionkę lub placebo podawano trzykrotnie w odstępach półrocznych. Długość okresu obserwacyjnego wyniosła 25 miesięcy. Za punkt końcowy przyjęto wystąpienie dengi co najmniej cztery tygodnie po ostatniej dawce szczepionki. Skuteczność w zapobieganiu zakażeniom była różna dla poszczególnych serotypów i wynosiła 50% dla serotypu 1, 42% dla serotypu 2, 74% dla serotypu 3 i 78% dla serotypu 4. Podczas gdy w grupie badanej, która była dwukrotnie większa od grupy kontrolnej, stwierdzono 1 przypadek ciężkiego przebiegu dengi, w grupie kontrolnej stwierdzono ich 11. W grupie dzieci szczepionych hospitalizacje z powodu dengi były pięciokrotnie rzadsze. Nie stwierdzono różnicy w częstości występowania działań niepożądanych między grupami.