Specjalizacje, Kategorie, Działy

Trendy w procesach o błędy medyczne w Stanach Zjednoczonych

Udostępnij:
Na łamach JAMA trzech ekspertów przedstawiło pogląd na nowe trendy w amerykańskim prawie medycznym. Mogą one wpłynąć na zmniejszenie presji, która obecnie wpływa na podejmowanie przez lekarzy decyzji, a wynika z nadmiernej liczby pozwów w sprawach o błąd medyczny. Skala zjawiska doprowadziła w wielu krajach, w tym w Polsce, do praktykowania medycyny obronnej, skoncentrowanej na uchronieniu się przed potencjalnym pozwem, nie przynoszącej pacjentowi korzyści, a jednocześnie znacznie zwiększającej koszty opieki zdrowotnej.
W Stanach Zjednoczonych wprowadzane są z tego powodu różnorodne programy o charakterze eksperymenalnym, mające na celu poprawę warunków rozwiązywania sporów między pacjentami a lekarzami lub placówkami ochrony zdrowia. Mello i wsp. obliczyli, że w latach 1994-2012 liczba przegranych przez lekarzy spraw sądowych zmniejszyła się z 23 do 10 na 1000 lekarzy na rok. Mediana zasądzonego zadośćuczynienia i odszkodowania wzrosła, po przeliczeniu zmian wartości nabywczej pieniądza, z 133 799 USD w 1994 r. do 195 000 USD w roku 2013. W ostatnich 5 latach wartość ta miała jednak tendencję spadkową. Należy dodać, że 96,6% z badanych w okresie 20 lat spraw zakończyło się ugodą. W większości z uwzględnionych w statystyce miast i regionów w latach 2004-2013 koszty ubezpieczenia na wypadek sprawy sądowej spadły o 10-34%, zależnie od specjalizacji. W Nowym Jorku koszty te wzrosły od 12% w przypadku ginekologów-położników do 35% w odniesieniu do chirurgów ogólnych. Autorzy stwierdzili, że zmniejszenie się względnej liczby przegranych przez lekarzy spraw sądowych w ostatnich latach najprawdopodobniej wynika z rzadszego wnoszenia spraw do sądu przez pacjentów. Mello i wsp. przedstawili sześć prognoz odnośnie zmian w tej dziedzinie:
1. Dalsze trwanie dyskusji na temat reform sądownictwa, np. odnośnie ustanowienia limitów wypłacanych odszkodowań, i próby ich blokowania.
2. Wprowadzanie formalnych mechanizmów skoncentrowanych na ułatwianiu komunikacji między pacjentem a lekarzem w razie wystąpienia sporu.
3. Zwiększenie liczby programów umożliwiających szybkie, polubowne rozwiązanie sporu.
4. Zwiększenie znaczenia wytycznych medycznych towarzystw naukowych w interpretacji działań lekarzy przez sądy.
5. Wzmacnianie współpracy lekarzy i zatrudniających ich przedsiębiorstw na wypadek sporu z pacjentem.
6. Wzrost kosztów ubezpieczenia na wypadek procesu o błąd medyczny.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.