Wytyczne domowego pomiaru ciśnienia tętniczego
Autor: Małgosia Michalak
Data: 08.08.2012
Źródło: Imai Y, Kario K, Shimada K i wsp. The Japanese Society of Hypertension Guidelines for Self-monitoring of Blood Pressure at Home (Second Edition). Hypertension Research 2012; 35:777–795.
Działy:
Doniesienia naukowe
Aktualności
Japońskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego (JSH) przedstawiło na łamach Hypertension Research nowe wytyczne pomiaru ciśnienia w warunkach domowych. Jak zauważyli autorzy, jest to ważne zagadnienie ze względu na wysoką wartość predykcyjną domowego pomiaru ciśnienia tętniczego, odpowiadającą całodobowemu monitoringowi (ABP). Stwierdzono, że domowe pomiary pozwalają na trafną ocenę skuteczności farmakoterapii i czasu długości działania leków dzięki porównaniu porannych i wieczornych wartości ciśnienia tętniczego.
W porównaniu z pomiarami w poradni, okazały się one być lepszym narzędziem w długoterminowej kontroli ciśnienia tętniczego, pozwalającym na szybsze osiągnięcie planowanych rezultatów terapii. W artykule przywołano wyniki badań wskazujące na związek samodzielnych pomiarów ciśnienia przez pacjenta z jego większym zaangażowaniem w proces terapeutyczny, przekładającym się na przyjmowanie leków i zachowania sprzyjające zdrowiu. Imai i wsp. wśród zalet domowych pomiarów wymienili również możliwość ich wykorzystania dzięki telemedycynie oraz w badaniach naukowych porównujących wartości ciśnienia tętniczego w ramach określonej populacji. Domowe pomiary ciśnienia nie są obarczone błędem związanym z efektem białego fartucha, który w warunkach klinicznych występuje u ok. 40% pacjentów. W opinii autorów domowe pomiary ciśnienia tętniczego powinny być główną metodą pomiaru w cukrzycy, ciąży i chorobach nerek. W artykule zarekomendowano: pomiar ciśnienia w warunkach domowych przy pomocy aparatu z mankietem na ramię. Zgodnie z wytycznymi JSH pomiar poranny powinien być przeprowadzany nie dłużej niż godzinę po przebudzeniu, po oddaniu moczu, ale przed przyjęciem pokarmów czy leków. Pomiarem wieczornym nazwano pomiar tuż przed snem po minucie odpoczynku. Liczba pomiarów rano i wieczorem powinna wynosić 1, 2, lub 3. W okresie wyrównania JSH rekomenduje wykonywanie pomiarów przez co najmniej 3 dni w tygodniu. Autorzy sugerują, aby, jeśli to możliwe, wykorzystywać urządzenia z elektroniczną pamięcią pomiaru, pozwalające na uniknięcie błędu związanego z wyborem wyników pomiaru przez pacjenta. Omówiona publikacja jest dostępna na stronach Hypertension Research [1].
[1] www.nature.com/hr/journal/v35/n8/full/hr201256a.html
[1] www.nature.com/hr/journal/v35/n8/full/hr201256a.html