
Zarządzenie NFZ dotyczące świadczeń w opiece psychiatrycznej i leczeniu uzależnień
Tagi: | opieka psychiatryczna, leczenie uzależnień, zarządzenie, NFZ, Narodowy Fundusz Zdrowia, wycena świadczeń, wycena, psychiatria |
Narodowy Fundusz Zdrowia publikuje zarządzenie 18/2025/DSOZ w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień.
W odniesieniu do regulacji dotychczas obowiązującej, to jest zarządzenia z 16 stycznia 2020 r., zasadnicza zmiana dotyczy wyceny świadczeń gwarantowanych w zakresie leczenia elektrowstrząsami chorych z zaburzeniami psychicznymi (EW) ze wskazań życiowych.
Wycena świadczenia jest na podstawie informacji przekazanych przez ekspertów, między innymi konsultanta krajowego w dziedzinie psychiatrii oraz materiałów zamieszczonych na stronie Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, czyli rozpoczęcie zabiegów elektrowstrząsów jest poprzedzone procedurą kwalifikacyjną polegającą na wykonaniu odpowiednich badań oraz konsultacji lekarskich. W każdym przypadku wykonuje się podstawowe badania laboratoryjne, EKG, EEG, badanie dna oka, konsultacje: internistyczną, neurologiczną, okulistyczną. O ostatecznej kwalifikacji do leczenia decyduje lekarz anestezjolog po zbadaniu świadczeniobiorcy i zapoznaniu się z jego dokumentacją medyczną. W ramach kwalifikacji do terapii elektrowstrząsami obejmującej średnio dwanaście zabiegów podmiot leczniczy powinien wykonać badania w zakresie: O35 sód (Na), M37 kreatynina, N45 potas (K), G21 czas protrombinowy (PT), C53 morfologia krwi 8-parametrowa, C55 morfologia krwi, z pełnym różnicowaniem granulocytów, G11 czas częściowej tromboplastyny po aktywacji (APTT), L43 glukoza z krwi żylnej, A01 badanie ogólne moczu (profil), 89.522 Elektrokardiografia z dwunastoma lub więcej odprowadzeniami (z opisem), 95.01 ograniczone badanie oka, 87.440 RTG klatki piersiowej, 89.141 Elektroencefalografia (EEG), 87.031 TK głowy bez i ze wzmocnieniem kontrastowym lub 88.912 RM mózgu i pnia mózgu bez i ze wzmocnieniem kontrastowym (50 proc. świadczeniobiorców ma wykonywane TK, a 50 proc. – MRI), a także konsultacje: okulistyczną, neurologiczną, internistyczną i anestezjologiczną. Badania laboratoryjne oraz elektrokardiogriafię świadczeniodawca powinien powtarzać co trzy zabiegi elektroterapii, to jest mniej więcej raz w tygodniu.
W celu rozliczenia terapii elektrowstrząsami do załącznika nr 1 i 1a zarządzenia wprowadzono produkty sprawozdawcze umożliwiające świadczeniodawcy rozliczenie prawidłowo wykonanej procedury leczniczej, tj. leczenie elektrowstrząsami chorych z zaburzeniami psychicznymi – kwalifikacja (konsultacje specjalistyczne i badania: laboratoryjne i diagnostyczno-obrazowe), leczenie elektrowstrząsami chorych z zaburzeniami psychicznymi – kwalifikacja (badania: laboratoryjne i diagnostyczno-obrazowe), leczenie elektrowstrząsami chorych z zaburzeniami psychicznymi – pierwszy zabieg po kwalifikacji oraz leczenie elektrowstrząsami chorych z zaburzeniami psychicznymi – zabieg. Wagi punktowe przypisane zostały do produktów sprawozdawczych dotyczących zabiegów, jednakże do pierwszego zabiegu świadczeniodawca winien sprawozdać produkty sprawozdawcze dotyczące badań laboratoryjnych, diagnostyczno-obrazowych oraz konsultacji.
Ze względu na potrzebę powtórzenia niektórych badań, tj. laboratoryjnych i elektrokardiografii, badania rozdzielono na dwa produkty sprawozdawcze – na te, które są wykonywanie raz na dwanaście zabiegów, oraz powtarzane co trzy zabiegi.
Zarządzenie w całości poniżej.
Przeczytaj także: „Zbrodnia i kary (za błędy w ordynacji leków)”.