12 mln zł na utworzenie Jagiellońskiego Centrum Wsparcia Badań Klinicznych
ABM ogłosiła wyniki konkursu na tworzenie i rozwój Centrów Wsparcia Badań Klinicznych w ramach KPO. Wniosek przygotowany przez Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum zyskał największą liczbę punktów i finansowanie w wysokości blisko 12 mln złotych na utworzenie Jagiellońskiego Centrum Wsparcia Badań Klinicznych (JCWBiK).
- UJ informuje, że celem projektu jest utworzenie centrum, w ramach którego powołany zostanie inkubator projektów umożliwiający wykorzystanie potencjału badawczego uczelni i zintensyfikowanie badań o charakterze interdyscyplinarnym i translacyjnym
- Dofinansowanie przyznane przez ABM pozwoli na integrację działań uczelni z uniwersyteckimi podmiotami leczniczymi - Szpitalem Uniwersyteckim w Krakowie oraz Uniwersyteckim Szpitalem Dziecięcym w Krakowie.
- JCWBiK stanie się punktem kontaktu i ośrodkiem kompleksowego wsparcia merytorycznego i organizacyjnego dla interesariuszy badań klinicznych
W ramach projektu planowana jest m.in. adaptacja oraz wyposażenie przyszłej siedziby JCWBiK przy ul. Wielickiej 265 w Krakowie, wzmocnienie zasobów Szpitala Uniwersyteckiego oraz zakup systemów teleinformatycznych do obsługi badań klinicznych.
Uczelnia dołączy do Polskiej Sieci Badań Klinicznych
Dzięki powstaniu nowej jednostki uczelnia dołączy do Polskiej Sieci Badań Klinicznych, w której od roku 2023 pełniła rolę obserwatora. Funkcjonujące w sieci wspólne standardy i modele zarządzania mają uatrakcyjnić polski rynek badań klinicznym i zachęcić sponsorów do ich realizacji przede wszystkim w publicznych ośrodkach. Wykonanie zadania wpłynie na lepszy dostęp pacjentów do badań klinicznych w województwie małopolskim, w którym do tej pory nie ma ani jednego centrum wsparcia badań klinicznych.
Czwarte w Polsce centrum o profilu pediatrycznym
Jak dalej informuje UJ, JCWBiK stanowić będzie czwarte w Polsce centrum o profilu pediatrycznym. Misją Polskiej Sieci Badań Klinicznych jest zapewnienie dostępu potrzebującym pacjentom do nowoczesnych form leczenia, poprawy stanu zdrowia i jakości życia z zachowaniem najwyższych światowych standardów bezpieczeństwa.
Dzięki utworzeniu centrów polscy pacjenci zyskają szansę na udział w dużych międzynarodowych badaniach klinicznych oraz dostęp do najbardziej innowacyjnych potencjalnych terapii, bez konieczności opuszczania kraju.