Będzie mniej gminnych programów zdrowotnych

Udostępnij:
Tylko 236 programów zdrowotnych zrealizowano w 2016 r. A będzie ich jeszcze mniej, bo prawo zmieniło się na gorsze i wielu wypadkach wyklucza łączenie środków gminnych i NFZ.
- Gminy realizują coraz mniej programów zdrowotnych, które dotyczą zwykle finansowania szczepień zalecanych, np. przeciwko pneumokokom i badań przesiewowych. W 2016 r. było ich zaledwie 236, o 45 mniej niż w 2014 r., a nakłady na nie były zaledwie 200 tys. zł wyższe niż w 2010 r. – pisze „Rzeczpospolita”.

Zmiany w prawie spowodują, że pieniędzy będzie jeszcze mniej. Z analizy prawnej Związku Miast Polskich (ZMP) wynika, że nowelizacje dwóch ustaw: o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych i ustawy o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych, uniemożliwią łączenie środków samorządu i pieniędzy z Narodowego Funduszu Zdrowia.

Wprowadzona jeszcze za poprzedniego rządu ustawa o zdrowiu publicznym umożliwiła płatnikowi publicznemu wsparcie samorządów w realizacji programów zdrowotnych. Jak opisuje gazeta rozporządzenie w sprawie trybu składania i rozpatrywania wniosków o dofinansowanie programów polityki zdrowotnej realizowanych przez jednostkę samorządu terytorialnego pozwala NFZ dofinansować programy realizowane w gminach poniżej 5 tys. mieszkańców nawet w 80 proc. ich wartości.

- Teraz nowelizacja ustawy o świadczeniach zdrowotnych doprecyzowuje, że NFZ nie może finansować świadczeń, które ustawowo nie są gwarantowane – donosi „Rzeczpospolita”.

Kłopot w tym, że wiele samorządowych programów obejmuje świadczenia potrzebne, zalecane – ale nie gwarantowane koszykiem. Bez dotychczasowego wsparcia NFZ programy będą znacznie słabsze, szczególnie w uboższych gminach.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.