Chłosta, Jacyna, Kołodziej, Drewa, Dobruch i Borkowski mówią o wizji urologii

Udostępnij:
- Trzeba iść z postępem, tam, gdzie inni już są od dwudziestu lat – powiedział prof. Piotr Chłosta, prezesa Polskiego Towarzystwa Urologicznego w trakcie eksperckiego spotkania pod tytułem "Wyzwania dla polskiej urologii" zorganizowanego podczas konferencji "Wizja zdrowia". Podczas debaty szczegółowo analizowano wyzwania stojące przed dzisiejszą urologią oraz możliwe rozwiązania. Prezentujemy nagranie sesji.
Uczestnikami spotkania byli także: dr n. med. Andrzej Jacyna, pełniący obowiązki prezesa NFZ, prof. Anna Kołodziej z Katedry i Kliniki Urologii i Onkologii Urologicznej we Wrocławiu, prof. Piotr Drewa, kierownik Kliniki Urologii Ogólnej i Onkologicznej Collegium Medicum w Bydgoszczy i prof. Jakub Dobruch, kierownik Kliniki Urologii CMKP. Moderatorem sesji był Leszek Borkowski, farmakolog kliniczny Szpital Wolski w Warszawie, Fundacja Razem w Chorobie.

Profesor Chłosta w trakcie swojego wystąpienia kilkukrotnie podkreślił, że dzięki autentycznemu zaangażowaniu i wieloletnim wysiłkom ekspertów skupionych wokół PTU udaje się zapewnić kształcenie podyplomowe lekarzy urologów na światowym poziomie. Szkolenia, w których biorą udział nasi medycy, mają europejskie certyfikaty gwarantujące najlepszą wiedzę i umiejętności wykorzystania najnowocześniejszych technik leczenia. W sposób oczywisty przekłada się to na wysoką jakość usług świadczonych na rzecz polskich pacjentów.

Jednak działania oddolne nie wystarczą! Aktualnie wyzwaniem dla urologii jest wprowadzenie zmian, zarówno strategicznych, jak i terapeutycznych, na poziomie systemowym. W centrum zainteresowania decydentów powinna się znaleźć poprawa dostępności nowoczesnych leków, a także małoinwazyjnych i robotycznych metod leczenia. To one są dziś kluczem do osiągania sukcesów terapeutycznych.

Rodzaj i skuteczność stosowanych metod leczenia nie może zależeć od miejsca zamieszkania chorego. Polski pacjent nie jest gorszy i nie powinien czuć się w ten sposób. Trudno nie zgodzić się ze stwierdzeniem prof. Chłosty, kiedy weźmiemy pod uwagę, że obecnie standard leczenia w Polsce jest często niższy niż w innych krajach europejskich.

Eksperci w dziedzinie urologii oraz przedstawiciel NFZ uczestniczący w spotkaniu jednogłośnie zgodzili się, że w kolejnych latach priorytetem epidemiologicznym dla urologii będzie zapobieganie i leczenie dwóch nowotworów: raka pęcherza i raka prostaty, ponieważ cechują się one wysokimi wskaźnikami zapadalności i umieralności. Zapadalność na te nowotwory w sposób naturalny wiąże się ze starzeniem się społeczeństwa.

Jak wskazał dr n. med. Jakub Dobruch, w przypadku raka pęcherza moczowego u kobiet poziom śmiertelności w Polsce jest najwyższy na świecie! Wśród działań profilaktycznych rekomendowanych m.in. dla pacjentów z rakiem prostaty wskazano tzw. aktywny nadzór nad chorymi ze zdiagnozowanym rakiem niskiego ryzyka. Nie zawsze bowiem agresywne, inwazyjne leczenie stanowi adekwatną odpowiedź na wczesnym etapie choroby.

Przedstawiciel NFZ stwierdził, że wyzwaniem w ramach istniejącej sieci szpitali jest poprawa jakości leczenia urologicznego pacjentów ze wspomnianymi schorzeniami poprzez koncentrację zasobów środków kadrowych i finansowych. W planach Ministerstwa Zdrowia jest opracowanie rozporządzenia koszykowego dotyczącego minimalnej liczby operacji. Jeśli dany ośrodek nie zrealizuje zaplanowanego minimum zabiegów, świadczenie nie będzie liczone do ryczałtu w kolejnym roku. Celem tego rozwiązania ma być poprawa dostępu do leczenia chorych na raka prostaty i raka pęcherza moczowego.

Po odbytym spotkaniu przychodzi na myśl refleksja, że dialog dotyczący nowoczesnych rozwiązań oraz metod leczenia nowotworów urologicznych musi się odbywać przy aktywnym udziale wszystkich zainteresowanych stron, tj. lekarzy urologów, przedstawicieli systemu ochrony zdrowia oraz pacjentów.

Na zakończenie jako prowadzący dyskusję chciałbym gorąco podziękować wszystkim uczestnikom, także panu prof. Andrzejowi Borówce za istotny wkład naukowy. Dziękuję także za przybycie przedstawicielom organizacji pacjentów. Cieszę się, że zasada pacjentów „nic o nas bez nas“ jest dobrze rozumiana i realizowana przez całą czołówkę naukową urologii polskiej oraz resort zdrowia.

Sesja o urologii do obejrzenia poniżej:
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.