Czym zajmie się rząd w zakresie ochrony zdrowia?

Udostępnij:
Jeszcze w tym roku politycy będą pracować nad trzema projektami ustaw, które leżą w kompetencjach Ministerstwa Zdrowia. Z kolei na 2016 roku zaplanowane są prace rządu nad kolejnymi dwoma projektami.
Informacje o pracy na ustawami znajdują się na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Rady Ministrów. Tam można przeczytać, że działania zaplanowane na bieżący rok dotyczą projektu ustawy o zmianie ustawy o działalności leczniczej, projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych i projektu ustawy o zmianie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty.

Proponowana nowelizacja pierwszego projektu dotyczy uproszczenia procedur w przypadku wystąpienia ujemnego wyniku finansowego spzoz; zakazu zbywania akcji albo udziałów w spółkach Skarbu Państwa, jednostki samorządu terytorialnego, jeśli w wyniku zbycia podmioty te stracą większościowy pakiet akcji albo udziałów; wprowadzenia obowiązku przekazywania zysku w spółkach, w których Skarb Państwa, jednostka samorządu terytorialnego albo uczelnia medyczna posiadają ponad 50 procent akcji albo udziałów na cele związane z działalnością leczniczą; wprowadzenia obowiązku informowania policji w przypadku przyjęcia do szpitala osoby o nieustalonej tożsamości.

Drugi projekt dotyczy wprowadzenia bezpłatnych leków dla osób powyżej 75. roku życia, które mają w każdym przypadku posiadać możliwość otrzymania bezpłatnego leku, który będzie najtańszym z daną substancją czynną, spośród leków umieszczonych w wykazie leków refundowanych, a także wynikających ze zdiagnozowanego przez lekarza problemu.

Podczas prac nad trzecim urzędnicy pochylą się nad zmianami dotyczymi przywrócenia stażu podyplomowego.

Z kolei inicjatywy rządu zaplanowane na przyszły rok dotyczą zmian w ustawie o krwiodawstwie i krwiolecznictwie, których cele jest dostosowanie polskiego ustawodawstwa w obszarze pobierania, badania, preparatyki, przechowywania, wydawania i transportu krwi i jej składników do wymagań dyrektyw europejskich oraz standardów konstytucyjnych.

Drugi przyszłoroczny projekt dotyczy ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Proponowane zmiany w ustawie to między innymi wprowadzenie zakazu sprzedaży papierosów elektronicznych młodzieży poniżej 18. roku życia; ograniczenie dozwolonych miejsc palenia papierosów elektronicznych.
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.