Etyki lekarskiej powinna uczyć osoba bezstronna

Udostępnij:
Wykłady z bioetyki - m.in. o metodzie in vitro - prowadzi na stażu podyplomowym dla młodych lekarzy ks. prof. Adam Sikora z Wydziału Teologicznego UAM. Jest jedynym wykładowcą tematu. Sprzeciw zgłosiła "Fundacja Wolność od Religii".
Przedstawiciele "Fundacji Wolność od Religii" domagają się zmiany prowadzącego zajęcia. Ich zdaniem prowadzenie zajęć przez osobę duchowną grozi dyskryminacją tych lekarzy, których światopogląd jest inny niż kościoła katolickiego.

- Zajęcia są częścią stażu, który lekarze muszą odbyć. Obejmują zagadnienia prokreacji i problemów etycznych in vitro. Wiadomo, że stanowisko Kościoła katolickiego w sprawach bioetyki jest jednostronne i wyraża określony światopogląd. Wielkopolska Izba Lekarska narusza w ten sposób konstytucję, bo powstaje obawa, że młodzi lekarze będą dyskryminowani ze względu na światopogląd. A to z kolei może utrudnić im uzyskanie uprawnień zawodowych - przekonuje Dorota Wójcik, prezeska "Fundacji Wolność od Religii". Fundacja wysłała do izby apel, by zajęcia te prowadziła osoba, która nie będzie przedstawicielem żadnego związku wyznaniowego.

Szef WIL dr Krzysztof Kordel nie zamierza jednak odsuwać Sikory od prowadzenia zajęć z absolwentami: - Nie widzę żadnego problemu. To ja prowadzę większość wykładów dla lekarzy w ramach stażu podyplomowego, a ks. prof. Sikora ma tylko jeden wykład z młodymi lekarzami. Kto inny miałby im opowiadać o kościelnym sposobie patrzenia na prokreację i leczenie niż ksiądz?

"Taki kurs bioetyki jest obowiązkowy. Wynika to z Ustawy o zawodzie lekarza. Jeden z przedmiotów w ramach kursu prowadzi ks. prof. Adam Sikora, członek Komisji Bioetycznej przy Wielkopolskiej Izbie Lekarskiej i profesor na Wydziale Teologicznym UAM. Ks. Sikora jest jedynym wykładowcą tego przedmiotu. Jest też jedynym wykładowcą etyki lekarskiej w ramach kursu organizowanego przez WIL, który nie jest lekarzem (np. o etycznych aspektach leczenia paliatywnego lekarzom opowiada prof. Jacek Łuczak, szef Hospicjum Palium). Absolwenci Uniwersytetu Medycznego muszą chodzić na zajęcia ks. Sikory i uzyskać zaliczenie. Tylko pod tym warunkiem zaliczą staż podyplomowy" - pisze gazeta.pl.

Aleksandra Sołtysiak-Łuczak, szefowa Stowarzyszenia Kobiet "Konsola": - Etyki lekarskiej, szczególnie w sprawach związanych z zapłodnieniem i ciążą, powinna uczyć osoba bezstronna. Trudno o takiej bezstronności mówić w przypadku księdza.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.