Dawid Żuchowicz/Agencja Wyborcza.pl

Europejski Plan Walki z Rakiem – postępy i wyzwania ►

Udostępnij:

Europejski Plan Walki z Rakiem to polityczne zobowiązanie, aby poprawić profilaktykę, wczesne wykrywanie i leczenie chorób nowotworowych – mówił o tym Adam Jarubas podczas 16. Międzynarodowej Konferencji Współczesnej Onkologii, informując, ile z niego udało się wykonać.

– Tylko w 2020 r. w Unii Europejskiej u 2,7 mln osób wykryto raka, a kolejne 1,3 mln osób, w tym ponad 2 tys. młodych ludzi, zmarło na raka. Liczba zachorowań na raka wzrośnie o 24 proc. do 2035 r., co oznacza, że stanie się on główną przyczyną zgonów w Unii Europejskiej. To dlatego ważne jest podejmowanie zdecydowanych działań, jak Europejski Plan Walki z Rakiem (EPWzR) – zaczął Adam Jarubas, eurodeputowany i przewodniczący stałej Podkomisji Zdrowia Publicznego w Parlamencie Europejskim, swoje wystąpienie podczas Międzynarodowej Konferencji Współczesnej Onkologii.

W 2020 r. Parlament Europejski zatwierdził powstanie Komisji do spraw Walki z Rakiem. Rezultatem pracy jej członków było ogłoszenie w lutym 2021 r. EPWzR czerpiącego między innymi z wartego ponad 4 mld euro programu EU4Health i z opiewającego na 95,5 mld euro programu badań i innowacji UE Horyzont Europa.

– Plan to absolutnie polska inicjatywa, bo udało nam się przekonać naszych kolegów z Europejskiej Partii Ludowej, a potem cały parlament, aby utworzyć Komisję do spraw Walki z Rakiem, która próbuje zmierzyć się z poziomu europejskiego z nowotworami – mówił Adam Jarubas.

Założenia i cele Europejskiego Planu Walki z Rakiem są ambitne.

Jego realizacja w latach 2021–2030 ma uratować miliony Europejczyków przed zachorowaniem i przedwczesną śmiercią z powodu chorób nowotworowych.

W planie szczególną uwagę poświęca się profilaktyce, wczesnemu wykrywaniu choroby, diagnostyce i leczeniu, a także jakości życia pacjentów onkologicznych i osób po przebytej chorobie.

Ile już z planu udało się wykonać?

Adam Jarubas mówił o 90 proc.

Co konkretnie?

Więcej w wystąpieniu z 11 kwietnia, które było częścią 16. Międzynarodowej Konferencji Współczesnej Onkologii.



Przeczytaj także: „Szczepionka na raka”.

Menedzer Zdrowia youtube

 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.