Gdzie nie znieczulają?
Tagi: | Narodowy Fundusz Zdrowia, NFZ, znieczulenie, oddział ginekologiczno-położniczy, oddziały ginekologiczno-położnicze, szpital, szpitale, porodówka, porodówki, znieczulanie, co z tymi porodówkami |
Zarządzeniem prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia wprowadzono system nagradzania porodówek za zwiększenie odsetka znieczuleń w porodach naturalnych. W przepisach jest jednak też mowa o karach. Jeśli NFZ wziąłby pod uwagę dane z 2023 r., to dotyczyłoby to 138 szpitali. Publikujemy ich listę.
Premiowanie za znieczulanie
Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia podpisał zarządzenie nr 53/2024/DSOZ zmieniające zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne oraz leczenie szpitalne – świadczenia wysokospecjalistyczne. W dokumencie podano, że rozliczenia porodów korygowane będą współczynnikami wynoszącymi:
- 1,12 – dla szpitali, u których udział znieczuleń wynosi powyżej 10 proc.,
- 1,19 – dla szpitali, u których udział znieczuleń wynosi powyżej 20 proc.,
- 1,21 – dla szpitali, u których udział znieczuleń wynosi powyżej 35 proc.
Premia dotyczy zwiększenia udziału znieczuleń zewnątrzoponowych lub podpajęczynówkowych (w uzasadnionych medycznie przypadkach) w ogólnej liczbie porodów naturalnych.
To tyle, jeśli chodzi o nagrody. Są jednak również kary.
Karanie za nieznieczulanie
Rozliczenie porodów będzie też z wykorzystaniem współczynnika 0,95 – w przypadku kiedy szpitale nie stosują znieczulenia do porodów lub u których odsetek porodów ze znieczuleniem jest niższy niż 5 proc. w kwartale,
Od kiedy?
Pierwsze wyliczenie wskaźników nastąpi w lipcu – będzie dotyczyć drugiego kwartału 2024 r. i ma być podstawą do zmiany płatności za porody w okresie od 1 lipca do 30 września 2024 r.
Lista najgorszych
Jeśli Narodowy Fundusz Zdrowia wziąłby pod uwagę dane z 2023 r. raportowane i opublikowane na swojej stronie internetowej, to 138 szpitali dostałoby kary.
Gdzie nie znieczulają?
Prezentujemy listę szpitali (w których w 2023 r. przyjęto więcej niż 400 porodów) z przypisanymi do nich odsetkami znieczuleń (poniżej 5 proc.).
Dane są aktualne na dzień publikacji listy – dotyczą 2023 r.
Statystyki posegregowaliśmy według ID znajdujących się w dokumentach Narodowego Funduszu Zdrowia.
Przeczytaj także: „Premiowanie za znieczulanie”, „Premiowanie za znieczulanie – małe szpitale dostaną po kieszeni” i „Premiowanie za znieczulanie – potrzebujemy więcej pieniędzy”.
Więcej o porodówkach po kliknięciu w poniższy baner.