123RF

Groźna moda na zmianę koloru oczu

Udostępnij:

W mediach społecznościowych można odnaleźć nagranie, w którym młoda dziewczyna chwali się efektem zabiegu trwałej zmiany koloru oczu. Specjaliści ostrzegają przed kolejną modą, która niesie za sobą niebezpieczeństwo uszkodzenia, a nawet utraty wzroku.

Implanty tęczówki

Operacje plastyczne, które mają na celu trwałe zmiany koloru znane są od mniej więcej dekady, ale w ciągu ostatnich kilku lat stają się coraz bardziej popularne. Zabiegi zwane implantami tęczówki uzyskały aprobatę US Food and Drug Administration dla osób, którym brakuje części lub całej tęczówki, ale żaden zabieg nie został zatwierdzony do celów kosmetycznych.

W styczniu Amerykańska Akademia Okulistyki wydała nawet ostrzeżenie o ryzyku utraty wzroku i komplikacjach związanych z dwoma zabiegami zmiany koloru oczu: implantami tęczówki i keratopigmentacją.

Keratopigmentacja polega na użyciu lasera do utworzenia tunelu w powierzchownej rogówce i umieszczenia w niej pigmentu. Taki zabieg może powodować komplikacje, które obejmują m.in. ślepotę, jaskrę, zapalenie błony naczyniowej oka.

Mimo ryzyka są chętni

Choć w 2018 roku zrobiło się głośno o kobiecie, która poleciała do Kolumbii, aby zmienić kolor swoich oczu, a na skutek komplikacji niemal całkowicie utraciła wzrok, zabiegi nadal znajdują zwolenników.

Na TikToku można obejrzeć kilka filmików ukazujących efekty zabiegów przeprowadzonych w klinice znajdującej się w Nicei we Francji. Najpopularniejsze nagranie ma ponad 20 mln wyświetleń i niemal 15 tys. komentarzy.

Amerykańska Akademia Okulistyki ostrzega społeczeństwo przed zabiegami chirurgii zmieniającej kolor oczu.

– Nie myślcie, że te operacje nie niosą za sobą żadnego ryzyka. Żadna operacja nie jest pozbawiona ryzyka. W przypadku czysto kosmetycznych operacji oka ryzyko nie jest tego warte – powiedziała dr JoAnn A. Giaconi, rzeczniczka prasowa AAO.

Specjaliści podkreślają, że jednym z głównych problemów jest to, że nie wiemy wystarczająco dużo o tej procedurze. Także polscy eksperci przestrzegają przed nową możliwością ingerencji w barwę oczu.

Lekarze ostrzegają

W programie „Pytanie na śniadanie” dr n. med. Anna Maria Ambroziak wyjaśniła, że „to zabieg, który nie zmienia koloru tęczówek, polega natomiast na wprowadzeniu z wykorzystaniem lasera pigmentu trwale w rogówkę, czyli przezierną część naszego oka odpowiedzialną za odbieranie bodźców wzrokowych. Światło, załamując się na rogówce z wprowadzonym trwałym barwnikiem, zmienia kolor tęczówki oka, czyli wykorzystywany jest tutaj efekt odbicia, wchłaniania, rozproszenia światła”.

– Należy jednak pamiętać, że rogówka jest najważniejszym elementem optycznym naszego widzenia, a jej uszkodzenie może prowadzić do poważnych konsekwencji. Zatem aplikowanie do niej toksycznych substancji nie tylko ogranicza pole widzenia, ale doprowadza do poważnych powikłań. Niestety, niektóre z nich mogą nawet skutkować utratą gałki ocznej – podkreśliła lekarka.

Menedzer Zdrowia twitter

 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.