Hamankiewicz zapytał ministra zdrowia o specjalistów

Udostępnij:
Rozporządzenie ministra zdrowia z dnia 2 stycznia 2013 r. w sprawie specjalizacji lekarzy i lekarzy dentystów wprowadza nowe specjalizacje pediatryczne, które lekarze będą mogli uzyskiwać po zrealizowaniu modułu podstawowego z pediatrii i odpowiednich modułów specjalistycznych. Maciej Hamankiewicz w liście do ministra Arłukowicza twierdzi, że pojawił się pojawił się problem równoważności tak uzyskiwanego tytułu specjalisty z tytułem uzyskiwanym wg zasad dotychczasowych.
"W związku z powyższym zwracam się z prośbą o wyjaśnienie, czy kompetencje i uprawnienia lekarzy, którzy obecnie są specjalistami w dziedzinie pediatrii i gastroenterologii (nefrologii, chorób płuc itp.) będą uznawane za identyczne jak lekarzy, którzy w nowym systemie zrealizują moduł podstawowy z pediatrii i moduł specjalistyczny np. z gastroenterologii dziecięcej (nefrologii dziecięcej, chorób płuc dzieci itp.).
Brak pewności co do ochrony uprawnień nabytych w związku z kwalifikacjami uzyskanymi w poprzednim modelu kształcenia specjalizacyjnego, w tym zwłaszcza zachowanie możliwości udzielania świadczeń gwarantowanych finansowanych ze środków publicznych, budzi duży niepokój wśród lekarzy specjalistów" - czytamy w liście prezesa NRL.

Hamankiewicz zapytuje także, w związku z tym, że rozporządzenie wprowadza aż 9 nowych specjalności lekarskich, , które z nowo utworzonych specjalizacji mogą nie zostać uznane w innych krajach Unii Europejskiej, tj. nie znajdują się w wykazie specjalności lekarskich i lekarsko – dentystycznych wymienionych w dyrektywie 2005/36/WE, a które z nich podlegają automatycznemu uznaniu oraz które, gdy nie ma odpowiedników w innych krajach UE nie podlegają uznaniu w ramach systemu ogólnego.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.