Józefów: Małoinwazyjny zabieg wszczepienia stentgraftu

Udostępnij:
Na oddziale chirurgii naczyniowej w należącym do American Heart of Poland Centrum Kardiologicznym w Józefowie przeprowadzono zabieg wyłączenia tętniaka aorty brzusznej przy użyciu stentgraftu Nellix. To nowa metoda terapeutyczna dla pacjentów z grupy wysokiego ryzyka. Dzięki temu, że jest małoinwazyjna pacjent szybko dochodzi do siebie i po kilkudziesięciu godzinach jest w stanie opuścić szpital.
Zabieg został przeprowadzony u 70-letniego pacjenta, u którego rozpoznano objawowy tętniak aorty brzusznej. Ze względu na szereg schorzeń dodatkowych, takich jak choroba niedokrwienna serca, migotanie przedsionków, nadciśnienie tętnicze, czy przewlekła obturacyjna choroba płuc wykonanie u niego klasycznej operacji, wymagającej otwarcia jamy brzusznej, wiązałaby się z bardzo dużym ryzykiem powikłań, a nawet zgonu. Dodatkowo, ze względu na trudną anatomię tętniaka (tzw. krótka szyja tętniaka), u pacjenta nie mógł zostać zastosowany również tradycyjny stentgraft.

– Stentgraft Nellix jest nowatorskim podejściem do zaopatrzenia tętniaków aorty brzusznej, która daje lekarzom szersze możliwości. Zastosowanie tego typu stentgraftów jest często jedyną szansą na pomoc dla pacjentów obciążonych chorobami współistniejącymi – mówi dr n. med. Robert Michał Proczka, ordynator Oddziału Chirurgii Naczyniowej w Centrum Kardiologii w Józefowie. – Aby pomóc tym pacjentom postanowiliśmy rozpocząć stosowanie stentgraftów Nellix, które używane są w Polsce zaledwie od kilku miesięcy.
Z tętniakiem aorty mamy do czynienie wtedy, gdy jest ona lokalnie poszerzona o więcej niż 50 proc.w porównaniu do prawidłowej szerokości. Najczęstszą lokalizacją tętniaka jest odcinek podnerkowy aorty brzusznej. Choroba jest bardzo niebezpieczna, bo rozwija się u większości chorych bezobjawowo. Do wykrycia tętniaka często dochodzi przypadkowo przy okazji badań obrazowych z powodu innych wskazań. Co gorsze jest wewnętrzną „tykającą bombą”, która w każdej chwili grozi pęknięciem i śmiercią chorego. Dlatego tak istotne jest skuteczne zabezpieczenie tętniaków u jak największej liczby pacjentów.
Zaopatrzenie tętniaków metodą małoinwazyjną, czyli przez niewielkie nacięcia w tętnicach pachwinach, polega na wprowadzeniu do aorty brzusznej stentgraftu, czyli specjalnej protezy, wyłączającego tętniak z krążenia. Dzięki stentgraftowi powstaje „nowa aorta” wewnątrz tętniaka, a sam tętniak pozostaje na zewnątrz, wykrzepia i z czasem obkurcza. – Metoda małoinwazyjna sprawia, że pacjent może już po kilkudziesięciu godzinach wstać i wyjść ze szpitala do domu. Oznacza to mniejsze koszty dla systemu oraz większy komfort pacjenta – dodaje ordynator.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.