Kasy fiskalne: akt łaski czy gra na czas

Udostępnij:
Ministerstwo Finansów dało czas lekarzom więcej czasu na przygotowanie się do zakupu i stosowanie w codziennej praktyce kas fiskalnych. Czy jest nadzieja na to, że po konsultacjach społecznych projekt jeszcze się zmieni i wielu lekarzy nie będzie musiało kupować kas?
Na stronie Rządowego Centrum Legislacji zamieszczony został projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących z dnia 25 września 2014 r. Nowy projekt odbiega nieco od wcześniejszego, lipcowego. Zakres zmian nie odpowiada jednak oczekiwaniom Naczelnej Izby Lekarskiej: uważa ona, że projekt resortu finansów tylko przesuwa w czasie wprowadzenia kas. Ciągle pozostaje jednak nadzieja, że ten obowiązek uda się w wypadku wielu praktyk medycznych całkowicie uchylić.

Naczelna Izba Lekarska wersję lipcową rozporządzenia zaopiniowała negatywnie.

"Prezydium Naczelnej Rady Lekarskie podtrzymuje, wyrażoną w treści stanowiska nr 30/14/P-VII z dnia 8 sierpnia 2014 r., negatywną ocenę projektowanej likwidacji obecnie obowiązującego zwolnienia od obowiązku posiadania kasy fiskalnej przez lekarzy i lekarzy dentystów, których obrót realizowany na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej nie przekroczył kwoty 20 tys. złotych" - czytamy w stanowisku NRL podjętego 3 października 2014 r.

Projekt przewiduje od stycznia 2015 r. zniesienie zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji przy użyciu kas fiskalnych. Obecnie obowiązujące rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 listopada 2012 r. zwalniało lekarzy i lekarzy dentystów udzielających świadczeń osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej oraz rolnikom ryczałtowym z obowiązku prowadzenia ewidencji przy użyciu kasy rejestrującej (tzw. fiskalnej) pod warunkiem, że kwota obrotu osiągniętego z tytułu świadczenia usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym kwoty 20 000 zł.

W projekcie zapewniono, że podatnicy korzystający w tym roku ze zwolnienia, gdy nie przekroczyli progu obrotu, a którzy po 1 stycznia 2015 r. nadal będą świadczyć usługi, będą zwolnieni z obowiązku prowadzenia ewidencji do 28 lutego 2015 r., lub do dnia przekroczenia progu obrotu – 20 tys. złotych.
Natomiast ci, którzy rozpoczną świadczenia usług po 31 grudnia 2014 r. z zakresu opieki medycznej na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, świadczenie tych usług jest zwolnione z obowiązku prowadzenia ewidencji przy użyciu kasy rejestrującej przez okres dwóch miesięcy następujących po miesiącu, w którym wykonano taką usługę.

-Większość lekarzy świadczy swoje usługi między innymi w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. W prywatnych gabinetach tacy lekarze przyjmują np. w określonym dniu lub poza godzinami pracy w innej przychodzi bądź szpitalu. Jak w taki sposób świadczone usługi lekarskie mają się do obowiązku prowadzenia ewidencji za pomocą kasy fiskalnej? - pyta jedno z warszawskich biur rachunkowych. Według sformułowanej przez nie opinii zgodnie z zasadą zapisaną art. 111 ust. 1 ustawy o VAT, kasa fiskalna służy do ewidencjonowania sprzedaży prowadzonej na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych. W myśl tej zasady lekarz mający kasę fiskalną wystawia paragony tylko pacjentom, którzy korzystają z jego usług bezpośrednio.

Jak zauważa biuro usługi lekarskie wykonywane na rzecz podmiotu gospodarczego dokumentuje się fakturą lub rachunkiem. Rozliczenie z samym pacjentem leży już w gestii przychodni czy szpitala. Za taki podmiot należy uznać zarówno NFZ, jak i każdą firmę prowadzącą prywatną przychodnię, prywatny szpital itd. Świadczenie usług lekarskich w ramach kontraktu z takim podmiotem nie podlega ewidencji na kasie fiskalnej. Jeśli więc lekarz świadczy swoje usługi wyłącznie w ramach kontraktu z NFZ lub z jakimś innym podmiotem gospodarczym, nie musi mieć kasy fiskalnej. -Przepisy, które wejdą w życie 1 stycznia 2015 roku, nie zobligują takiego lekarza do wprowadzenia kasy fiskalnej, ponieważ zwyczajnie nie świadczy on usług bezpośrednio na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych - wyjaśnia - konkluduje biuro.

W praktyce ten "akt łaski" nie oznacza, że lekarze będą zwolnieni, a obowiązek wprowadzania kas zostaje tylko przesunięty w czasie. Możliwe jednak, że czas ten zostanie wykorzystany do przeprowadzenia takich zmian w projekcie, które lekarzom prowadzącym skromne praktyki dla osób fizycznych i rolników pozwolą uniknąć obowiązku zakupu kas.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.