123RF

Monitoring czy inwigilacja?

Udostępnij:

Przepisy zezwalające na nagrywanie świadczeń medycznych łamią prawo do prywatności i ochrony danych osobowych pacjentów. W tej sprawie Rzecznik Praw Obywatelskich 13 czerwca wysłał do minister zdrowia pismo.

Znowelizowane przepisy ustawy o działalności leczniczej, które poszerzają uprawnienia kierowników podmiotów leczniczych w zakresie stosowania monitoringów w pomieszczeniach, w których udzielane są świadczenia zdrowotne, powodują liczne skargi pacjentów.

Eksperci – o czym pisze „Nasz Dziennik” – alarmują, że taki monitoring, czyli nagrywanie wizyt lekarskich, to jawne łamanie praw obywatelskich, w tym prawa do prywatności.

– Pacjent powierza lekarzowi najbardziej prywatne informacje o swoim zdrowiu w celu właściwej diagnozy. Dlatego to unormowanie jest całkowicie w kontrze do istoty działania takich placówek, do istoty wykonywania zawodu lekarza – ocenia mecenas Arkadiusz Tetela z Wielkopolskiej Izby Adwokackiej. Prawnik dodaje, że narusza to także prawo do prywatności i tajemnicy lekarskiej.

Nowe przepisy nie pozostawiają pacjentom możliwości odmowy wyrażenia zgody na udzielenie świadczenia zdrowotnego w pomieszczeniu monitorowanym.

Przeczytaj także: „Monitoring wizyjny – przewodnik dla dyrektorów”.

Menedzer Zdrowia twitter

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.