Monitoring pacjentów w szpitalach psychiatrycznych ureguluje ustawa o ochronie zdrowia psychicznego

Udostępnij:
Rzecznik Praw Obywatelskich w swoim wystąpieniu apelował o uregulowanie zasad stosowania monitoringu w szpitalach psychiatrycznych, bo może być on niezgodny z obowiązującymi przepisami prawa. Ministerstwo Zdrowia przyjrzało się tej sprawie i podziela opinię RPO. Wprowadzi tylko te przepisy, które nie budzą wątpliwości prawnych.
W projektowanej nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia psychicznego znajdzie się zapis regulujący zakres monitorowania pomieszczeń szpitalnych "izolatek".

Członkowie zrzeszeni w Krajowym Mechanizmie Prewencji dokonali analizy z której wynika, że obowiązujące zapisy odnoszące się do stosowania monitoringu mogą być niezgodne z Konstytucją RP, Konwencją o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności oraz Międzynarodowym Paktem Praw Obywatelskich i Politycznych. RPO przesłał swoje stanowisko w tej sprawie do ministra zdrowia zaznaczył w nim, że kwestionowane przepisy ograniczają prawo do prywatności.

Ministerstwo Zdrowia przyznało rację RPO i podziela jego argumenty. Nowelizacja ustawy o ochronie zdrowia psychicznego będzie zawierała regulacje prawne dotyczące monitorowania pomieszczeń szpitalnych w których izoluje się chorych, ale w projektowanym akcie prawnym pozostaną tylko przepisy, które nie budzą wątpliwości prawnych.

- Szczegółowego uregulowania wymagają również kwestie przekazywania, odtwarzania i utrwalania obrazu lub dźwięku z monitoringu, praw osób monitorowanych oraz zasad wykorzystania tych danych - napisał w swoim wystąpieniu RPO.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.