Nadmierne stężenie cholesterolu możemy „zawdzięczać” rodzicom i przekazać dzieciom

Udostępnij:
Aż 80 tysięcy Polaków może mieć hipercholesterolemię rodzinną, czyli nadmierne stężenie cholesterolu uwarunkowane genetycznie. Tę chorobę można „odziedziczyć” po rodzicach i przekazać dzieciom. Jak ją rozpoznawać, leczyć i czy trzeba leczyć całą rodzinę – pytamy profesor Barbarę Cybulską, eksperta Instytutu Żywności i Żywienia, wykładowcę Top Medical Trends.
-Co powoduje hipercholesterolemię rodzinną, jak postępuje i czym grozi choroba?
- Powodem jest wada genetyczna. W jej skutek na wątrobie nie pojawia właściwa ilość receptorów LDL - albo jest ich za mało, albo są uszkodzone. Co za tym idzie, stężenie cholesterolu we krwi jest za wysokie. To z kolei prowadzi do groźnych powikłań, w pierwszej kolejności wymieniłabym chorobę wieńcową. Choroba przekazywana jest wraz z genami. Stąd też po stwierdzeniu jej u pacjenta należy sprawdzić, czy nie cierpią na nią bliscy pierwszego stopnia pokrewieństwa - rodzice, dzieci, rodzeństwo.

-Jak zdiagnozować chorobę?
- Najpewniejszym sposobem jest po prostu badanie genetyczne. Ale to dość drogie badanie, do postawienia diagnozy nie jest niezbędnie konieczne. Podstawową wskazówką jest bardzo wysokie stężenie cholesterolu. Podkreślam słowo BARDZO. Chorzy na hipercholesterolemię rodzinną mają to stężenie znacznie wyższe niż ci pacjenci, których wysokie stężenie wynika wyłącznie ze złej diety czy trybu życia. Analizując te wyniki, warto przy okazji wykluczyć choroby współistniejące, wskutek których stężenie cholesterolu we krwi rośnie do poziomu bardzo wysokiego, np. choroby nerek, nadczynność tarczycy. Ważnym czynnikiem alarmowym jest także wystąpienie choroby wieńcowej w wieku poniżej 50 lat u mężczyzn i poniżej 60 lat u kobiet. Szczegóły podam podczas wykładu na Top Medical Trends.

-Leczeniem należy objąć całą rodzinę?
- Nie zawsze. Ale trzeba sprawdzić wszystkie osoby pierwszego stopnia pokrewieństwa. Decyzję o podjęciu leczenia konkretnego pacjenta w każdej sytuacji podejmuje lekarz. Najczęściej stosowanym lekiem są statyny, które można podawać nawet dzieciom powyżej 10. roku życia. W każdym stwierdzonym przypadku hipercholesterolemii rodzinnej zalecić jednak należy odpowiednią dietę, także w wypadku dzieci. I co jakiś czas sprawdzać i oznaczać stężenie cholesterolu we krwi.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.