Narodowy Program Zdrowia dedykujemy dzieciom
Tagi: | zdrowie, profilaktyka, Beata Małecka-Libera, Senat, Komisja Zdrowia, edukacja i profilaktyka, rok edukacji zdrowotnej i profilaktyki, Narodowy Program, zdrowia |
– Na finiszu są prace związane z opracowaniem Narodowego Programu Zdrowia, który chcemy dostosować do nowych wyzwań. Program zadedykujemy dzieciom – powiedziała przewodnicząca senackiej Komisji Zdrowia dr Beata Małecka-Libera.
W Senacie 15 stycznia odbyła się Konferencja „Zadbajmy o dobrostan”, która zainaugurowała ustanowiony przez Senat Rok Edukacji Zdrowotnej i Profilaktyki.
W konferencji wzięła udział marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska, ministra zdrowia Izabela Leszczyna, ministra edukacji narodowej Barbara Nowacka oraz przewodnicząca Komisji Zdrowia senator Beata Małecka-Libera.
Profilaktyka - priorytety na 2025 rok
Dr Małecka-Libera podczas konferencji przedstawiła wnioski z pracy Rady Programowej – ciała doradczego i eksperckiego Komisji Zdrowia Senatu powołanej w ramach Roku Edukacji Zdrowotnej i Profilaktyki. Celem Rady jest wypracowanie priorytetów dla edukacji zdrowotnej i profilaktyki w 2025 roku.
Przewodnicząca wskazała, że Senat w debacie powszechnej najczęściej poruszał kwestie dotyczące zdrowia psychicznego, szczepień dzieci i młodzieży, chorób cywilizacyjnych, otyłości i jej konsekwencjach, badań przesiewowych.
Małecka-Libera przedstawiając priorytety na rok 2025 zaznaczyła, że największym problem zdrowotnym są choroby układu krążenia i nowotwory. Dlatego – jak zaznaczyła – eksperci są zgodni co do tego, że programy profilaktyczne należy tworzyć wspólnymi siłami.
Jak kontynuowała, bardzo ważne jest zdrowie dzieci i młodzieży w zakresie edukacji, szczepień, badań przesiewowych, tworzenia bilansów zdrowotnych.
– Dzieci są naszą przyszłością. Profilaktyka to lata pracy, to sukcesy widoczne dopiero po pewnym okresie czasu, dlatego musimy zacząć od dzieci i to im przede wszystkim dedykować edukację zdrowotną, badania przesiewowe, bilanse zdrowotne i szczepienia – powiedziała przewodnicząca Komisji.
Zaznaczała, że w debacie publicznej słabiej wybrzmiewają tematy związane z zaburzeniami wzroku i słuchu. Dlatego jednym z celów jest zwiększenie uwagi na poprawę zdrowia w tym obszarze.
– Biorąc pod uwagę jak zmienia się świat, jak często dzieci korzystają ze smartfonów i siedzą przed telewizorami, musimy się tym zająć z tego powodu, aby najmłodsi nie mieli gorszych wyników w szkole, a w późniejszych latach nie były osobami wykluczonymi z życia społecznego – mówiła przewodnicząca.
Wsparcie zawodów medycznych
– W tym roku równie mocno będziemy mówić o zawodach medycznych, które mają zastosowanie w ochronie zdrowia. Mówimy tutaj o rozszerzeniu kompetencji niektórych zawodów, jak na przykład farmaceutów. Chcę zwrócić uwagę, że w innych zawodach medycznych mamy obecnie zawód profilaktyka, który powinien być wykorzystany w szkołach przy edukacji zdrowotnej. Nauczyciele nie zawsze chętnie podchodzą do tej lekcji ze względu na to, że sami obawiają się czy ich wiedza na ten temat jest wystarczająca. Dlatego zawód profilaktyka jest tutaj tak istotny. Mamy jeszcze drugi zawód - absolwent zdrowia publicznego. Rzadko mówimy o tym, że są to absolwenci z ogromną wiedzą, którzy pracują w różnych miejscach w całym systemie ochrony zdrowia, nie zawsze zgodnie ze swoimi kompetencjami. Dlatego zwracamy na to uwagę i o tym w ciągu tego roku będziemy mówić – wskazała Libera-Małecka.
Przewodnicząca senackiej Komisji Zdrowia poinformowała, że na finiszu są prace związane z opracowaniem Narodowego Programu Zdrowia.
– Naszą najważniejszą rekomendacją jest to, aby ten program dedykować dzieciom. Jeżeli mamy zrobić coś efektywnie i konsekwentnie realizować te wyznaczone zadania przez kilka następnych lat, to zacznijmy robić to od jednej grupy. Rozproszenie na wszystkich powoduje, że trudniej jest te zalecenia wyegzekwować – mówiła Małecka-Libera.
Działania regionalne
Przewodnicząca przedstawiła również plan w zakresie działań regionalnych. Jak zapowiedziała, zaplanowanych jest sześć regionalnych konferencji:
- 10 marca, Katowice – Profilaktyka w pediatrii i nefrologii,
- 7 kwietnia, Poznań – Skuteczne metody prewencji nowotworów filarem poprawy zdrowia Polaków,
- 10 czerwca, Białystok – Pozyskanie wysokiej jakości danych na potrzeby zdrowia publicznego. Współpraca nauki samorządu w kształceniu polityki zdrowotnej.
Kolejna konferencja odbędzie się w Gdańsku – Zagrożenia cywilizacyjne a zdrowie publiczne, w Krakowie – Wspólne czynniki ryzyka chorób – interdyscyplinarne wyzwanie edukacyjne, oraz w Warszawie – Zdrowie dzieci i młodzieży – potrzeby w zakresie edukacji zdrowotnej i profilaktyki.