123RF

Nie będzie ułatwień dla lekarzy ze Wschodu

Udostępnij:
Senat odrzucił zapis nowelizacji ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty, który miał ułatwić medykom m.in. z Ukrainy i Białorusi podejmowanie pracy w polskich szpitalach. Zgodnie z proponowanymi zmianami przez pierwsze 5 lat pracy w Polsce byliby zwolnieni z obowiązku nostryfikacji dyplomu lub zdawania Lekarskiego Egzaminu Weryfikacyjnego.
– Braki kadrowe to coś, co od wielu lat doskwiera polskim szpitalom. Chirurgów, internistów, pediatrów jest na tyle mało, że dyrektorzy placówek medycznych wręcz prześcigają się aby ich pozyskać, oferując coraz to wyższe i wyższe pensje. To nie pozostaje bez wpływu na budżety szpitali, których długi rosną skoro 80-90 proc kontraktu z NFZ konsumują wynagrodzenia – czytamy na portalu „Prawo.pl".

Lekarstwem na niedobory kadry medycznej miał być projekt noweli ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty, przygotowany wiosną 2019 r., który zakładał, że cudzoziemiec posiadający dyplom wydany przez państwo spoza UE mógłby zostać zatrudniony w polskim szpitalu na maksymalnie 5 lat bez obowiązku nostryfikacji dyplomu lub zdania Lekarskiego Egzaminu Weryfikacyjnego.

Przepis, dotyczący głównie lekarzy z Ukrainy i Białorusi, umożliwiałby zatrudnienie medyka ze Wschodu za zgodą okręgowej izby lekarskiej oraz nakładał na cudzoziemca obowiązek przystąpienia do egzaminu nostryfikacyjnego po 5 latach.

Portal „Prawo.pl" podaje, że Senat odrzucił jednak nowelę ustawy, uzasadniając, że dostęp cudzoziemców do pracy w polskich szpitalach będzie zbyt łatwy. Obecni wśród senatorów lekarze dowodzili, że specjaliści z Ukrainy są niedostatecznie przygotowani, bo okres wymagany do zdobycia specjalizacji jest za wschodnią granicą krótszy. Samorząd lekarski od początku był przeciwny wprowadzaniu tych zmian. Naczelna Rada Lekarska podnosiła, że medycy z Ukrainy są niedostatecznie przygotowani do opieki nad polskimi pacjentami, bo za naszą wschodnią granicą specjalizację można zrobić przez rok-dwa lata.

Prof. Jarosław Fedorowski, prezes Polskiej Federacji Szpitali zwraca uwagę, że dyrektorzy szpitali cierpiących braki kadrowe mogą posiłkować się zatrudnianiem Ukraińców czy Białorusinów na stanowisku asystentów lekarzy. – Asystent może się przyuczać do wykonywania zawodu – zauważa prof. Fedorowski.

Sebastian Sikorski, specjalista od prawa medycznego wyjaśnia na łamach „Prawo.pl”, że zasady ułatwiające dostęp cudzoziemcom do zawodów medycznych w Polsce powinny zostać precyzyjnie określone, jednak z zastrzeżeniem zabezpieczenia interesów pacjenta, aby jakość opieki medycznej się nie pogorszyła.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.