123RF

Nie ma kto dializować ►

Udostępnij:

40 proc. zarządzających stacjami dializ w Polsce oceniło, że dostępność lekarzy w regionie jako niską. Problem jest też z pielęgniarkami. To skutkuje zmniejszaniem liczby zmian dializacyjnych i ograniczaniem pracy poradni nefrologicznych poniżej 12 godzin tygodniowo.

  • Podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu do spraw Nefrologii przedstawiono wyniki ankiety dotyczącej funkcjonowania stacji dializ w Polsce
  • Dane omówił dr hab. n. med. Szymon Brzósko, specjalista chorób wewnętrznych, nefrolog i transplantolog kliniczny, dyrektor do spraw medycznych w DaVita Polska

Szymon Brzósko omówił wyniki ankiety dotyczącej funkcjonowania stacji dializ w Polsce – badanie przygotowała Sekcja Nefrologiczna Izby Gospodarczej Medycyna Polska – NEFRON i wzięło w nim udział 58 proc. kierujących stacjami dializ w Polsce, to jest 151 osób.

Wyniki

Ekspert wyliczył, że ponad 40 proc. ankietowanych oceniło dostępność lekarzy w regionie jako małą, a w przypadku pielęgniarek dializacyjnych było to 37,7 proc.

W ankiecie spytano o to, czy w ostatnim roku obserwowali przechodzenie lekarzy i pielęgniarek stacji dializ do innych miejsc pracy.

W przypadku pierwszej grupy zawodowej stwierdził, że 58,9 proc. specjalistów zmieniło zatrudnienie, a drugiej – aż 74,2 proc.

– Jako konsekwencje problemów z dostępnością pracowników wskazali między innymi przemęczenie personelu, likwidowanie dializ gościnnych, ograniczanie pracy poradni nefrologicznych poniżej 12 godzin tygodniowo i brak możliwości leczenia w programach lekowych – mówił Brzósko.

Prawie 60 proc. respondentów opowiedziało się za dopuszczeniem do pracy w stacji dializ lekarzy innych specjalizacji, wśród których wskazano:

  • kardiologów,
  • anestezjologów,
  • diabetologów,
  • internistów,
  • endokrynologów,
  • gastrologów.

– Kierujący stacjami dializ, którzy nie zgadzali się z tą tezą, jako argumenty podawali brak specjalistycznej wiedzy i doświadczenia lekarzy innych specjalizacji, a także obawę o to, że praca „na godziny” będzie skutkowała mniejszym zaangażowaniem lekarzy innych specjalizacji, co może odbijać się na jakości leczenia – wyliczał ekspert.

Fragment posiedzenia poniżej.

Wideo pochodzi ze strony internetowej: www.sejm.gov.pl/32252.

Co poza kadrami?

Szymon Brzósko mówił też, że:

  • ponad 86 proc. osób biorących udział w badaniu zwróciło uwagę na kłopoty w wykonaniu badań do przeszczepienia nerki i w konsekwencji zgłoszenia na krajową listę oczekujących na przeszczepienie (KLO),
  • 96 proc. opowiedziało się za stworzeniem szybkiej ścieżki wykonywania badań do przeszczepienia nerki na wzór onkologii i karty DiLO,
  • 67,5 proc. ankietowanych stwierdziło, że dostęp do realizacji konsultacji specjalistycznych w ramach AOS dla pacjentów stacji dializ oraz poradni nefrologicznej jest niezadowalający,
  • 25,8 proc. przyznało, że były problemy w dostępie do niezbędnych programów lekowych.

Prezentacja dostępna jest na stronie internetowej: www.sejm.gov.pl/20250304.

Przeczytaj także: „O organizowaniu opieki koordynowanej w nefrologii”.

Menedzer Zdrowia youtube

 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.