IFiPS Kajetany

Nominacja MNiSW dla prof. Henryka Skarżyńskiego

Udostępnij:

Minister nauki i szkolnictwa wyższego Marcin Kulasek wręczył prof. dr. hab. n. med. dr. h.c. multi Henrykowi Skarżyńskiemu 8 kwietnia nominację na członka Zespołu ds. opracowania założeń do nowego modelu ewaluacji jakości działalności naukowej.

Nowy system oceny działalności naukowej

Trwają prace nad nowelą Prawa o szkolnictwie wyższym, a od stycznia 2026 r. planowane jest wprowadzenie w życie nowego systemu oceny działalności naukowej. Do wypracowania nowych zasad ewaluacji MNiSW powołany został kilkunastoosobowy zespół złożony z przedstawicieli wszystkich środowisk, w tym Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego, przedstawicieli uczelni publicznych i niepublicznych oraz różnych dyscyplin naukowych, do którego dołączył prof. Henryk Skarżyński.

W systemie oceny działalności naukowej kontrowersje budzi kwestia tzw. paper mills (papierni), czyli fabryk artykułów naukowych, które sprzyjały publikacjom w czasopismach posiadających wysoką punktację, ale niespełniających warunków rzetelności. Istniejący dotychczas system pozwalał na publikacje słabej jakości, dzięki któremu badacze mogli zwiększyć liczbę publikacji i cytowań.

Ewaluacja to ocena działalności naukowej, którą przewiduje Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Ocenie tej podlegają m.in. uczelnie, instytuty PAN, uczelnie zawodowe oraz instytuty badawcze. Ewaluacja obejmuje osiągnięcia wszystkich pracowników prowadzących działalność naukową w danym podmiocie z ostatnich czterech lat, m.in. pod kątem artykułów naukowych prezentujących wyniki badań oraz monografii naukowych, które ukazały się w publikatorach naukowych.

Wyjątkowy ekspert

Prof. dr hab. n. med. dr h.c. multi Henryk Skarżyński, który dołączy do zespołu, którego zadaniem będzie wypracowanie nowego systemu oceny działalności naukowej, jest światowej sławy otochirurgiem, specjalistą w dziedzinie otorynolaryngologii, audiologii, foniatrii i otolaryngologii dziecięcej. Jest założycielem i od 1996 r. dyrektorem Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu. Już wcześniej, od 1993 r., kierował Ośrodkiem Diagnostyczno-Leczniczo-Rehabilitacyjnym „Cochlear Center” – pierwszym tego typu w Polsce i drugim w Europie.

Od 2003 r. kieruje również Światowym Centrum Słuchu, które pod jego kierownictwem stało się globalnym liderem w dziedzinie implantów słuchowych. Ośrodki te opracowują i wdrażają innowacyjne procedury medyczne, umożliwiające leczenie coraz szerszej grupy pacjentów z zaburzeniami słuchu. Opracowane tu programy badań przesiewowych i diagnostycznych cieszą się międzynarodowym uznaniem i są wdrażane na całym świecie.

W 2024 r. prof. Skarżyński otrzymał Order Orła Białego – najwyższe polskie odznaczenie państwowe – w uznaniu jego wybitnych zasług dla rozwoju medycyny, zwłaszcza w zakresie leczenia zaburzeń komunikacji, a także za działalność naukową, kliniczną, dydaktyczną i organizacyjną oraz promocję polskiej nauki za granicą.

Od 2011 r. pełni funkcję konsultanta krajowego w dziedzinie Otorynolaryngologii. Wcześniej był konsultantem krajowym w dziedzinie audiologii i foniatrii (1998–2001 oraz 2008–2011), a także specjalistą krajowym w tej dziedzinie (1994–1998). Od 2022 r. jest również przewodniczącym Rady Głównej Instytutów Badawczych (RGIB).

W światowej literaturze zajmuje czołowe pozycje naukowe mierzone liczbą cytowań dla głównych haseł indeksowanych, co odzwierciedla jego wyjątkowe osiągnięcia naukowe.

Powołanie prof. Henryka Skarżyńskiego do Zespołu ds. opracowania nowego modelu ewaluacji to wyraz uznania dla jego dorobku naukowego, organizacyjnego i doświadczenia we współtworzeniu wysokich standardów jakości w medycynie i nauce.

Jego udział w pracach nad reformą systemu oceny działalności naukowej stanowi gwarancję, że nowe rozwiązania będą oparte na wiedzy, rzetelności i doświadczeniu praktycznym – z korzyścią dla całego środowiska naukowego oraz przyszłości polskiej nauki.

Menedzer Zdrowia linkedin

 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.