Nowe badania kandydatów na sędziów

Udostępnij:
Od dzisiaj zaczyna obowiązywać rozporządzenie ministra sprawiedliwości w sprawie badań lekarskich i psychologicznych kandydatów do objęcia urzędu sędziego.
Badania lekarskie kandydata obejmują ogólną ocenę stanu zdrowia, ze szczególnym uwzględnieniem układu nerwowego i stanu psychicznego, badania specjalistyczne, konsultacje lekarzy specjalistów. Jeśli lekarz uprawniony uzna za konieczne, to mogą być wykonane także badania pomocnicze, np. EKG, EEG, RTG.

Lekarz uprawniony do przeprowadzenia badań musi być wpisany do rejestru lekarzy prowadzonego na podstawie przepisów wydanych w celu wykonania art. 229 kodeksu pracy i ma prawo wykonywania zawodu oraz co najmniej pięcioletni staż pracy w zawodzie.

Uprawniony psycholog musi być wpisany do rejestru prowadzonego przez komendanta wojewódzkiego Policji na podstawie przepisów wydanych w celu wykonania ustawy z 21 maja 1999 roku o broni i amunicji.

Psycholog przeprowadza badania na podstawie wywiadu bezpośredniego i obserwacji, pod czas których określane są cechy osobowości kandydata w zakresie umiejętności poznawczych i społecznych, ze szczególnym uwzględnieniem zdolności do samodzielnego oceniania sytuacji i podejmowania decyzji oraz odporności na stres.

Zaświadczenia lekarskie i psychologiczne może być wykorzystane przez kandydata w toku innych postępowań w sprawie powołania do pełnienia urzędu na stanowisku sędziowskim w terminie 12 miesięcy od daty ich wystawienia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.