Warszawski Uniwersytet Medyczny

Nowe leki i technologie dla pacjentów z cukrzycą

Udostępnij:
– Nowy rok przyniesie nowe rozwiązania terapeutyczne dla osób z cukrzycą – zapowiada w „Menedżerze Zdrowia” prof. dr hab. n. med. Leszek Czupryniak.
Komentarz prof. dr hab. n. med. Leszka Czupryniaka, specjalisty chorób wewnętrznych, diabetologii, kierownika Kliniki Diabetologii i Chorób Wewnętrznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego:
Rok 2023 bardzo dużo zmienił na korzyść w diabetologii. W dużym stopniu stało się tak dzięki bardzo dynamicznemu rozwojowi farmakoterapii cukrzycy typu 2 (flozyny, analogi GLP-1) oraz technologii służących pacjentowi w codziennym życiu z cukrzycą. Jesteśmy szczęśliwi, że ten postęp w diabetologii spotkał się z bardzo aktywną polityką refundacyjną resortu zdrowia, której przykładem jest wprowadzenie od 1 stycznia 2023 r. refundacji systemów monitorowania glikemii dla osób dorosłych z cukrzycą, przede wszystkim tych leczonych metodą intensywnej insulinoterapii.

Spodziewamy się poprawy dostępności do nowych leków i technologii
Mamy dużą nadzieję na dalszy rozwój współpracy w tym zakresie, bo rok 2024 także przyniesie nowe rozwiązania terapeutyczne dla osób z cukrzycą. Spodziewalibyśmy się zatem poszerzenia refundacji, czyli poprawy dostępności do nowych leków i technologii dla diabetyków. Ważne byłoby na przykład rozszerzenie refundacji pomp insulinowych po 26. roku życia dla pacjentów, którzy z nich korzystali z nich wcześniej., a także szybkie refundowanie analogów GLP1 w leczeniu cukrzycy i otyłości, jak się dzieje w USA. Obecnie już jesteśmy pewni kontynuacji dobrej współpracy z Ministerstwem Zdrowia pod nowym kierownictwem.

Czekamy na ocenę programu pilotażowego leczenia stopy cukrzycowej
Warto także wspomnieć, że w połowie 2024 r. ma być przeprowadzona ocena programu pilotażowego leczenia zespołu stopy cukrzycowej realizowanego w szpitalu w Szamotułach w jedynym w Polsce oddziale diabetologiczno-chirurgicznym. Jesteśmy przekonani, że analiza ta wypadnie pozytywnie i stanie się impulsem do stworzenia ogólnopolskiego programu leczenia tego jednego z najcięższych powikłań cukrzycy.

Wszystkie materiały z cyklu „Spoglądając w szklaną kulę...” są dostępne po kliknięciu w poniższy baner.


 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.