Wojciech Fendler/Uniwersytet Medyczny w Łodzi

Nowy prezes Agencji Badań Medycznych

Udostępnij:

Prof. Wojciech Fendler z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi nowym prezesem Agencji Badań Medycznych. 

Konkurs na szefa ABM resort zdrowia ogłosił w marcu 2024 r.

10 kwietnia minister zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że zakończył się czas składania zgłoszeń, a 24 kwietnia odbyły się rozmowy kwalifikacyjne z trzema osobami spośród dziewięciu kandydatów na to stanowisko, których oferty przesłane do udziału w konkursie spełniły wymagania formalne. Byli to:

  • prof. dr hab. n. med. Wojciech Fendler,
  • prof. dr hab. n. med. Sergiusz Nawrocki,
  • dr hab. n. med. Anna Zofia Antosik-Wójcińska, prof. UKSW.

Po odwołaniu Radosława Sierpińskiego z funkcji prezesa ABM w grudniu 2023 r. do czasu powołania nowego prezesa ABM agencją kierował dr n. med. Rafał Staszewski, dotychczasowy zastępca prezesa.

Wojciech Fendler
Prof. Fendler z wykształcenia jest lekarzem, który związał swoją karierę z Uniwersytetem Medycznym w Łodzi. Ukończywszy studia, rozpoczął pracę naukową w zespole prof. Wojciecha Młynarskiego, z którym badał przyczyny powstawania rzadkich typów cukrzycy, ich epidemiologię oraz narzędzia ułatwiające ich diagnostykę. Po uzyskaniu habilitacji w roku 2013 rozpoczął badania nad biomarkerowym zastosowaniem mikroRNA w onkologii i radioterapii, które realizował wspólnie z badaczami z Harvard Medical School.

To autor licznych prac oryginalnych publikowanych w wiodących czasopismach z diabetologii („Diabetes Care”, „Diabetologia”), radioterapii i onkologii („International Journal of Radiation Oncology, Biology, Physics”, „Cancer Research”, „Clinical Cancer Research”), medycyny eksperymentalnej („Science Translational Medicine”) i nauk o życiu („Cell Reports”, „Nature Communications”, „eLife”).

Za swoją działalność naukową zdobył kilkanaście krajowych nagród dla młodych naukowców: Nagrodę Narodowego Centrum Nauki w 2020, stypendium START FNP (dwukrotnie), stypendium Polpharmy, stypendium MNiSW, Nagrodę Ministra Zdrowia za rozprawę habilitacyjną i wiele innych. Jego osiągnięcia zostały również dostrzeżone na arenie międzynarodowej – w 2015 roku uzyskał ISPAD-Medtronic Young Investigator Award przyznawaną dorocznie przez to międzynarodowe towarzystwo naukowe najlepszym młodym naukowcom w diabetologii dziecięcej. W trakcie swojej dotychczasowej kariery kierował 12 projektami badawczymi finansowanymi ze środków NCN, FNP lub funduszy unijnych.

Profesor jest wiceprzewodniczącym Rady Naukowej Studium Medycyny Molekularnej, członkiem Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, a od 2016 roku jest członkiem Akademii Młodych Uczonych Polskiej Akademii Nauk.

Przeczytaj także: „Wiceprezes NFZ zrezygnowała”.

Menedzer Zdrowia linkedin

 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.