Od 18 stycznia 2016 zmiany w zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych lekarzy

Udostępnij:
Od 18 stycznia lekarze, którzy kształcili się za granicą w krajach UE lub studiowali w innym języku niż polski, a chcą pracować w Polsce, muszą zdać egzamin potwierdzający znajomość języka polskiego, który jest organizowany przez Naczelna Radę Lekarską. Wzrosła także odpłatność za wydawanie zaświadczeń o kwalifikacjach zawodowych.
Wymóg zdania egzaminu z języka polskiego nie dotyczy jedynie osób, które ukończyły studia medyczne w języku polskim, bez względu na posiadane obywatelstwo.

Ustawa o kwalifikacjach zawodowych wprowadza również odpłatność za wydanie zaświadczeń niezbędnych do uznania kwalifikacji zawodowych w innych państwach członkowskich UE (np. zaświadczenie potwierdzające formalne kwalifikacje lekarza lub lekarza dentysty, zaświadczenie potwierdzające równorzędność specjalizacji, zaświadczenie o postawie etycznej). Dotychczas ewentualne opłaty były ustalane przez poszczególne rady lekarskie, które je wydawały. Obecnie za każde zaświadczenie pobiera się opłatę w wysokości 3 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę, tj. 55,50 zł.

Zgodnie z art. 86 ustawy do postępowań w sprawie uznania kwalifikacji wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy stosuje się przepisy dotychczasowe. Tym samym wnioski o uznanie kwalifikacji złożone przed dniem 18 stycznia 2016r. będę rozpatrywane na dotychczasowych zasadach.

Również osoby, które uzyskały już prawo wykonywania zawodu na terytorium RP nie muszą w związku z wejściem w życie nowych przepisów przedkładać organom samorządu lekarskiego żadnych dodatkowych dokumentów, w szczególności zaświadczenia o złożeniu egzaminu z języka polskiego.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.