Ostre dyżury i rejonizacja niezgodne z prawem

Udostępnij:
Rzecznik Praw Pacjenta informuje, że szpitale nie mają prawa odsyłać pacjentów zgłaszających się w stanach nagłych na tzw. ostre dyżury. Jeśli dany szpital posiada kontrakt z NFZ na udzielanie określonych świadczeń ma obowiązek udzielać ich przez całą dobę.
Sytuację tę określa stanowisko MZ z 2013 r.
"W świetle obowiązujących przepisów ograniczanie przyjęć do danego oddziału szpitalnego do poszczególnych dni nazywanych "ostrym dyżurem" należy traktować jako nieprawidłowość w realizacji umowy i powinno skutkować wszystkimi konsekwencjami wynikającymi z tej umowy, do jej rozwiązania włącznie" - napisał pod koniec ubiegłego roku w odpowiedzi do RPO wiceminister zdrowia Sławomir Neumann.

Rzecznik wyjaśnia także, że świadczenia zdrowotne podstawowej opieki zdrowotnej w zakresie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej nie są związane z lekarzem lub/i pielęgniarką POZ, u których pacjenci złożyli deklaracje wyboru. Oznacza to, że każdy pacjent, któremu pogorszył się stan zdrowia może korzystać z tych świadczeń w dowolnym miejscu i nie podlegają one rejonizacji.

"Stosowanie przez podmioty rejonizacji jest działaniem bezprawnym. Brak rejonizacji dotyczy wszystkich świadczeń szpitalnych oraz ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych" - wyjaśnia RPO.

Takie stanowisko wydał 28 sierpnia br. Tadeusz Jędrzejczyk, prezes NFZ, który w liście do RPO napisał:
"Każdy świadczeniobiorca w sytuacji pogorszenia stanu zdrowia może korzystać z opieki zdrowotnej w dowolnym miejscu udzielania ww. świadczeń. Brak jest przepisów, które określają lub ograniczają świadczeniobiorcom miejsca udzielania świadczeń, stąd stosowanie rejonizacji jest działaniem pozbawionym podstaw prawnych".
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.