PZPPF: Ustawa refundacyjna pomoże wytwórcom zagranicznym. Skrzywdzi krajowych

Udostępnij:
- Mechanizmy projektowanej ustawy refundacyjnej pomogą firmom innowacyjnym, nie generycznym. To niesprawiedliwe – przestrzega Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego.
Z krytyką PZPPF spotyka się propozycja wyłączenia niektórych firm z mechanizmu payback. To instrument pokrywania kosztów przekroczeń budżetowych NFZ przez producentów leków.

- Jeśli fundusz wyda na refundację więcej niż zaplanuje za nadwyżkę płacą wytwórcy leków. Do tej pory musieli to robić producenci tych, których sprzedaż wzrosła ponad zakładany plan - wyjaśnia PZPPF i dodaje: - Proponowany w nowelizacji kształt art. 4 dotyczącego paybacku spowoduje, że za zwiększoną sprzedaż wszystkich leków zapłacą tylko producenci leków generycznych, a nie ci, którzy rzeczywiście powodują wzrost wydatków refundacyjnych.

Zdaniem związku, wytwórcy importowanych leków innowacyjnych zawierając tak zwane "umowy dzielenia ryzyka" będą z paybacku zwolnieni. W opinii związku, nieuzasadnionym jest, aby firmy nieobniżające bezpośrednio ceny leku, a oferujące w zamian instrument dzielenia ryzyka o tych samych skutkach finansowych nie uczestniczyły w ustawowym paybacku.

- Jest to rozwiązanie niesprawiedliwe i nieegalitarne prowadzące do zachwiania równowagi w traktowaniu podmiotów. W konsekwencji za przekroczenie budżetu wygenerowane przez zagraniczne firmy innowacyjne zapłacą krajowi producenci leków – przestrzega PZPPF.

Zdaniem związku planowany w projekcie ustawy algorytm, który ma oceniać działalność inwestycyjną producenta leku na terenie Polski nie powinien dotyczyć tylko zagranicznych firm innowacyjnych.

- Naszym zdaniem, musi on też znaleźć zastosowanie przy negocjacjach refundacyjnych krajowych producentów leków. Krajowa branża farmaceutyczna ma ogromne znaczenie dla naszej gospodarki. Przyczynia się do wytworzenia 1 procent PKB, generuje bezpośrednio i pośrednio 100 tys. miejsc pracy – podkreśla związek.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.