Powiatowy System Ochrony Zdrowia – propozycja ZPP ►
Tagi: | Związek Powiatów Polskich, ZPP |
Związek Powiatów Polskich przedstawia propozycje zmian w systemie opieki zdrowotnej – sugeruje, aby szpitale powiatowe przekształcić w lokalne centra zdrowia.
Związek Powiatów Polskich na YouTube udostępnia prezentację pod tytułem „Powiatowy System Ochrony Zdrowia – oparty na samorządzie powiatowym”. ZPP sugeruje przekształcenie szpitali powiatowych w lokalne centra zdrowia – ten model w założeniach miałby sprawić, że będą większe możliwości koordynacji zadań z zakresu zdrowia publicznego, a usługi zostaną dostosowane do lokalnych potrzeb i możliwości.
ZPP w propozycji „Powiatowy System Ochrony Zdrowia – oparty na samorządzie powiatowym” opisuje, że do zadań lokalnych centrów usług należałyby:
– profilaktyka i promocja zdrowia w społeczności lokalnej – programy prozdrowotne, szczepienia, promocja zdrowego stylu życia,
– zabezpieczenie podstawowych potrzeb zdrowotnych – zmiana płatnika na powiat lub powiaty, powiązanie zadań podstawowej opieki zdrowotnej z innymi zadaniami, na przykład z profilaktyką, poszerzenie zadań POZ o usługi ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, zabezpieczenie świadczeń opieki zdrowotnej w domach pomocy społecznej, regulacja zasad stwierdzania zgonu w warunkach domowych,
– opieka psychologiczna i psychiatryczna w środowisku – koordynacja działań i kompetencji instytucji,
– opieka długoterminowa – koordynacja działań i kompetencji instytucji.
Co do finansowania – ZPP proponuje, aby dokonywało się ono bezpośrednio przez płatnika (zawieranie umów z konsorcjum centrów zdrowia, na przykład konsorcjum szpitali z terenu dwóch, trzech powiatów) lub w ramach finansowania budżetowego (zadanie własne lub zadanie zlecone jednostkom samorządu terytorialnego).
– W obu przypadkach powiat dysponowałby określoną pulą środków publicznych na zapewnienie realizacji potrzeb zdrowotnych mieszkańców. System pozwoliłby także na prowadzenie działalności komercyjnej, również w obszarach pokrywających się z działalnością finansowaną ze środków publicznych – proponuje ZPP.
Za to wszystko będzie odpowiadał powiatowy koordynator zdrowia publicznego.
Jakie warunki są konieczne, aby model mógł prawidłowo działać?
– Przede wszystkim istotne jest zwiększanie limitów przyjęć na kierunkach lekarskich. Należy także wprowadzić częściowy obowiązek odbywania praktyk w lokalnych centrach zdrowia. Konieczne jest także wprowadzenie zachęt do budowy konsorcjów szpitali i koncentracji zasobów – na przykład program dotacji. Kluczowym warunkiem jest wprowadzenie modelu w całości, a nie żeby obejmował wyłącznie wybrane elementy – wyjaśnia ZPP.
Prezentacja ZPP do obejrzenia poniżej.
Przeczytaj także: „Chaos w szpitalach samorządowych”, „Ustawa o reformie szpitalnictwa jest niepotrzebna”, „Reforma szpitalnictwa – nowy projekt i raport z uwagami”, „Ile samorządy powiatowe wydały na szpitale – raport” i „Spotkanie ministra z dyrektorami – komentarz prezesa Fedorowskiego”.