Ministerstwo Zdrowia

Prezydencja w UE – bezpieczeństwo i prawa pacjenta na pierwszym miejscu

Udostępnij:

– Przekonaliśmy Unię Europejską, że najważniejsze podczas naszej prezydencji w UE będzie zadbanie o bezpieczeństwo na wielu poziomach, ale przede wszystkim w obszarze zdrowia. Nasza prezydencja będzie propacjencka, będziemy reprezentować także prawa do bezpieczeństwa lekowego mniejszych i mniej zamożnych państw – podkreśliła minister zdrowia Izabela Leszczyna.  

  • 1 stycznia zaczyna się prezydencja Polski w Unii Europejskiej, z tej okazji Ministerstwo Zdrowia zorganizowalo konferencję prasową, na której wystąpiły minister Izabela Leszczyna i podsekretarz stanu Katarzyna Kacperczyk
  • Szefowa resortu przekazała informacje dotyczące siedmiu filarów bezpieczeństwa, które będą priorytetami dla Polski podczas sześciu miesięcy jej prezydencji w UE
  • Nowością będzie stawianie praw pacjentów na pierwszym miejscu i zadbanie o interesy także mniejszych i mniej zamożnych państw
  • Mówiąc o bezpieczeństwie lekowym, Katarzyna Kacperczyk podkreśliła, że to nie tylko kwestia rewizji legislacji farmaceutycznej. Dlatego podczas pierwszych 100 dni prezydencji Polska chce przedstawić założenie do dokumentu Akt o lekach krytycznych – Critical Medicines Act – zapowiedziała
  • Wiceminister zaznaczyła, że Polska będzie chciała zacząć rozmowy na temat dyrektywy tytoniowej i spożywania alkoholu oraz przygotowania pogłębionego raportu dotyczącego m.in. wpływu mediów społecznościowych na zdrowie dzieci i młodzieży. – Takiego raportu w UE do tej pory nie było – wskazała

–  Nasza prezydencja w Unii Europejskiej zaczyna tzw. nowe trio, co oznacza, że będziemy przez 18 miesięcy (Polska przez najbliższe sześć) mieć szczególną pozycję razem z Danią i Cyprem. Przejmujemy pałeczkę od Węgrów. Będę reprezentantką wszystkich ministrów zdrowia w całej unii – powiedziała minister Izabela Leszczyna.

Priorytety polskiej prezydencji w UE – przede wszystkim bezpieczeństwo

Polska wspólnie z innymi reprezentantami UE uznała że priorytetem dla polskiej prezydencji będzie bezpieczeństwo. Minister Leszczyna podkreślała w swoim wystąpieniu, że Europejczycy wysoko cenią bezpieczeństwo w wielu wymiarach, a nasz kraj zrobi wszystko, żeby stało się ono udziałem wszystkich obywateli UE.

Minister wymieniła siedem filarów bezpieczeństwa w różnych resortach i obszarach życia, na które położony zostanie nacisk w Polsce i w Europie:

  1. Zdolność do obrony – to nowość w UE, ale w obecnej sytuacji na arenie międzynarodowej jest rzeczą oczywistą 
  2. Ochrona ludzi i granic.
  3. Odporność na obcą ingerencję i dezinformację – minister poświęciła temu zagadnieniu więcej czasu, mówiąc, że znana nam od wielu lat wojna prowadzona w internecie wprowadza chaos. Dezinformacja może wplywać na losy państw, na wyniki wyborów w różnych krajach, prowadzi do osłabienia demokratycznych krajów UE. Staje się naszym chlebem codziennym. W ochronie zdrowia dezinformacja jest szczególnie niebezpieczna. Bezpieczeństwo pacjentów opiera się bowiem na zaufaniu do lekarzy i pracowników medycznych. I jeśli ta wiedza jest podważana przez fake newsy, to często pacjenci czują się zagubieni – wskazywała szefowa resortu zdrowia.
  4. Zapewnienie bezpieczeństwa i swobody działalności gospodarczej – Polska musi być konkurencyjna wobec innych gospodarek.
  5. Transformacja energetyczyna.
  6. Konkurencyjnie odporne rolnictwo – to jest priorytet, filar dla naszego zdrowia. To, co jemy, jak produkowana jest żywność, ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia
  7. Bezpieczeństwo zdrowotne – zdrowie po raz pierwszy zostało podniesione do rangi problemu, który jest bardzo istotny i jest na agendzie KE, choć UE nie ingeruje w systemy zdrowotne swoich państw członkowskich, ale doświadczenie pandemii i wojny w Ukrainie sprawiło, że KE przyznała nam rację, że bezpieczeństwo zdrowotne musi byc na agendzie polskiej prezydencji.

Najważniejsze obszary bezpieczeństwa zdrowotnego

W bezpieczeństwie zdrowotnym wyróżniamy kilka kolejnych obszarów:

  • Profilaktyka i promocja zdrowia. Jak zaznaczyła minister Leszczyna, są to dla niej obszary szczególnie ważne. – Od początku mówiłam, że to ma być Ministerstwo Zdrowia, a nie Ministerstwo Chorób. Staramy się, żeby Polska była krajem, w którym profilaktyka stoi bardzo wysoko w priorytetach MZ.
  • Przekonaliśmy UE, żeby jako priorytet potraktowała zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży.
  • Polska prezydencja przypadła w szczególnym czasie, bo od czerwca mamy nowy parlament i od kilku dni nową Komisję Europejską, mamy pełny skład, wiemy, kto zajmuje się jakim obszarem i możemy ustalać wszystko z nowo wybranymi władzami
  • Cyfrowa transformacja opieki zdrowotnej – ogromnie istotna z punktu widzenia bezpieczeństwa pacjentów, a także rozwoju nowych technologii, programów lekowych i zaopiekowania się pacjentami.
  • Bezpieczeństwo lekowe – Polska chce prowadzić działania dwutorowo. Otwarty pakiet farmaceutyczny – kontynuowanie prace Węgrów, będziemy dążyć do tego, żeby stanowisko rady UE było gotowe na koniec naszej prezydencji. Reprezentujemy także interesy państw mniejszych i biedniejszych, dla których dostęp do technologii lekowych jest bardzo trudny. Nie wszędzie jest tak dobry dostęp do najnowszych programów lekowych jak w Polsce. W centrum stawiamy pacjenta. Technologie lekowe są wymyślane po to, żeby leczyć ludzi, to pacjent ma być głównym beneficjentem niezależnie od zamożności kraju, w którym mieszka.

Nasza prezydencja jest propacjencka w każdym obszarze

Wiceminister Katarzyna Kacperczyk nawiązała do wystąpienia szefowej resortu i podkreśliła, że pacjent będzie się znajdował się w centrum uwagi wszelkich działań Polski podczas prezydencji UE.

– Nie zgubimy w nich pacjenta pomimo konieczności realizacji wieku technicznego i regulacyjnych zadań. Zadajemy sobie przede wszystkim pytania, jak nasze działania będą służyć pacjentom – stwierdziła.

– W obszarze profilaktyki i promocji zdrowia chcemy skoncentrować się na tym, żeby działania podejmowane przez UE były skuteczne. Będziemy poruszać kwestie całościowego podejścia do profilaktyki. Wiele państw jest zainteresowanych naszymi doświadczeniami, planami, promowaniem zintegrowanego podejścia międzysektorowego – mówiła Katarzyna Kacperczyk.

Wiceminister podkreśliła także znaczenie, jakie nadajemy w UE tematowi zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży w kontekście nowych technologii i mediów społecznościowych. – Tego nie było, to coś nowego, omawiamy te zagrożenia i przeciwdziałania, jakimi musimy się zająć z państwami członkowskimi od stycznia. Będziemy mówić o głównych czynnikach profilaktyki w kontekście dzieci i młodzieży – palenia tytoniu, nowatorskich produktów, alkoholu, otyłości – wyjaśniła.

Podjęła także temat cyfrowej transformacji opieki zdrowotnej. – Jej początek przypada na nasza prezydencję, dzięki czemu będziemy mogli wpływać na kształt e-zdrowia w UE, zadbać o cyberbezpieczeństwo – stwierdziła.

Chcemy przedstawić założenie do Aktu o lekach krytycznych 

Wiceminister potwierdziła, że Polska po szerokich konsultacjach z partnerami europejskimi podkreśla, że bezpieczeństwo lekowe to nie tylko kwestia rewizji legislacji farmaceutycznej. Dlatego podczas pierwszych 100 dni prezydencji chce przedstawić założenie do dokumentu Akt o lekach krytycznych – Critical Medicines Act.

Rewizja legislacji farmaceutycznej ma zapewnić innowacyjność, konkurencyjność, rozwój sektora generycznego, a akt ten ma na celu wzmocnienie zdolności produkcyjnej, zabezpieczenie w krytyczne substancje czynne oraz wspieranie produkcji leków w Unii Europejskiej – również w Polsce – żeby zadbać o faktyczne bezpieczeństwo pacjentów.

Menedzer Zdrowia facebook

 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.