
Projekt rozporządzenia w sprawie opieki długoterminowej
Resort zdrowia proponuje dodanie nowych warunków kryterialnych, których celem na być zwiększenie kompleksowości opieki zdrowotnej w zakresie świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych w ramach opieki długoterminowej.
Celem znowelizowanego projektu rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie szczegółowych kryteriów wyboru ofert w postępowaniu w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej jest zapewnienie najwyższych standardów w zakresie świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych w ramach opieki długoterminowej.
Projekt przewiduje możliwość przyznania świadczeniodawcy dodatkowych punktów podczas postępowań w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie świadczeń udzielanych w warunkach stacjonarnych w zakładzie opiekuńczym dla osób dorosłych oraz dzieci i młodzieży.
Dodatkowe punkty są przewidziane także dla świadczeń udzielanych w warunkach stacjonarnych w zakładzie opiekuńczym dla świadczeniobiorców wentylowanych mechanicznie, za posiadanie w lokalizacji oraz w strukturze organizacyjnej podmiotu leczniczego oddziałów: chorób wewnętrznych, chirurgii ogólnej i neurologicznego.
Odpowiednio dla świadczeń udzielanych dla dzieci i młodzieży wentylowanych mechanicznie dodano warunki premiujące posiadanie w lokalizacji oraz w strukturze organizacyjnej podmiotu leczniczego oddziału pediatrycznego, chirurgii dziecięcej oraz neurologii dziecięcej.
Projekt przewiduje, że świadczeniodawca będzie mógł otrzymać dodatkowe punkty za posiadanie w lokalizacji oraz w swojej strukturze organizacyjnej wybranych poradni specjalistycznych: chorób wewnętrznych, chirurgii ogólnej i neurologii, odpowiednio dla świadczeń udzielanych dla dzieci i młodzieży poradni pediatrycznej, chirurgii dziecięcej i neurologii dziecięcej.
W ramach kompleksowości udzielanych świadczeń będzie możliwość wykonania badań diagnostyki obrazowej (RTG, CT, NMR). Ponadto oferent będzie mógł otrzymać dodatkowe punkty za posiadanie w lokalizacji medycznego laboratorium diagnostycznego.
Jak czytamy w projekcie, w ramach świadczeń udzielanych w warunkach domowych przez zespół długoterminowej opieki domowej dla dorosłych wentylowanych mechanicznie oraz zespół długoterminowej opieki domowej dzieci i młodzieży wentylowanych mechanicznie zwiększono punktację w warunkach kryterialnych kompleksowość i dostępność.
W ramach pielęgniarskiej opieki długoterminowej domowej zwiększono także punktację dla pielęgniarki z ukończoną specjalizacją lub określonym kursem kwalifikacyjnym, która stanowi co najmniej 40 proc. czasu pracy wszystkich pielęgniarek udzielających świadczeń w tym zakresie.
Projekt obejmuje również zmianę punktacji w kryterium „ciągłość” w tabeli nr 2 „Świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej – część wspólna”. Punktacja została obniżona z maksymalnie 22 punktów możliwych do uzyskania w ramach tego kryterium do maksymalnie 15 punktów. W celu wzmocnienia kryterium „kompleksowość” w tabeli nr 1 część punktów z ww. kryterium „ciągłość” została rozdysponowana na nowe, dodane warunki kryterialne.
Resort zdrowia uzasadnia, że zmiana w punktacji i dodanie nowych kryteriów, na podstawie których będą premiowani oferenci posiadający w swojej strukturze organizacyjnej wybrane oddziały szpitalne, poradnie specjalistyczne oraz zapewniający w lokalizacji określone badania diagnostyczne, ma zwiększyć kompleksowość opieki zdrowotnej w zakresie świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych w ramach opieki długoterminowej.
Projekt rozporządzenia ministra zdrowia: