Prywatne placówki starają się o publiczne pieniądze

Udostępnij:
Jak wynika z raportu PMR „Rynek szpitali niepublicznych w Polsce w 2015 roku", pacjenci nie chcą płacić za operacje w szpitalach niepublicznych. Dlatego te muszą walczyć o umowy z Funduszem.
Prywatne szpitale powstawały z zamysłem leczenia pacjentów komercyjnych. Tych jest jednak ciągle niewielu. Dlatego też szpitale mają małe zyski z chorych, którzy chcą płacić za leczenie z własnej kieszeni. Starają się więc walczyć o kontrakty z NFZ. Tylko 19 procent takich lecznic nie ma w 2015 roku podpisanej z NFZ umowy na świadczenia. To wnioski z najnowszego raportu firmy PMR

W raporcie czytamy: - Odsetek szpitali posiadających kontrakt z NFZ wahał się od 67 procent w województwie mazowieckim do 92 procent w województwach łódzkim i opolskim oraz 100 procentach w województwie kujawsko-pomorskim. Łączna wartość kontraktów na leczenie szpitalne w szpitalach niepublicznych w Polsce w 2015 roku wyniosła blisko 6,3 miliardów złotych (dla porównania w 2013 r. było to 5,6 mld zł).

Kontrakty na leczenie szpitalne na 2015 r. były aneksowane, bez podpisywania nowych umów. Oznacza to, że zablokowana została możliwość wejścia nowych podmiotów na rynek świadczeń finansowanych przez NFZ.

Autorzy raportu podkreślają, że lecznice prywatne są zmuszone walczyć o kontrakt z NFZ, bo jest on gwarantem comiesięcznych przychodów i liczby pacjentów. Dodają, że w Polsce nadal mało osób stać na drogie, szpitalne świadczenia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.