Przeszczep przeciwko gospodarzowi – projekt rozporządzenia
Tagi: | projekt, projekt rozporządzenia, projekt rozporządzenia ministra zdrowia zmieniające rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego |
Minister zdrowia proponuje w projekcie rozporządzenia, by Narodowy Fundusz Zdrowia finansował leczenie ostrej lub przewlekłej choroby zwanej przeszczepem przeciwko gospodarzowi – zgodnie z obowiązującymi przepisami, za to świadczenie płaci się w ramach Narodowego Programu Transplantacyjnego na lata 2023–2032 r.
Celem opublikowanego na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji projektu nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego jest wprowadzenie do wykazu świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego świadczenia obejmującego leczenie ostrej lub przewlekłej choroby zwanej przeszczep przeciwko gospodarzowi (GvHD – Graft Versus Host Disease) opornej na kortykosteroidy, z wykorzystaniem fotoferezy pozaustrojowej (forma terapii komórkowej).
Minister zdrowia wyjaśnia – w ocenie skutków regulacji – że obecnie fotofereza jest finansowana w ramach Narodowego Programu Transplantacyjnego na lata 2023–2032 r. z pieniędzy budżetu państwa, której dysponentem jest minister zdrowia.
– Konieczne jest wprowadzenie świadczenia do wykazu świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego oraz zmiana jego finansowania z budżetu państwa na NFZ, tak by pacjenci mieli zapewniony stały dostęp do świadczenia niezależnie od obowiązywania Narodowego Programu Transplantacyjnego – wyjaśnia się w dokumencie.
Choroba przeszczep przeciwko gospodarzowi jest reakcją o podłożu immunologicznym i najczęstszym powikłaniem allogenicznego przeszczepu krwiotwórczych komórek macierzystych. Jej ostra postać może wystąpić nawet u połowy pacjentów.
Szacuje się, że dziesięcioletniej perspektywie roczne koszty finansowania leczenia wynosić będą około 9,89–10,30 mln zł rocznie.
Z leczenia korzystać będzie od 130 do 230 osób.
Planowany termin wejścia w życie rozporządzenia to 1 stycznia 2025 r.
Projekt poniżej.
Uwagi do projektu – w wersji edytowalnej – można wysyłać na adres: uwagi.swiadczenia.gwarantowane@mz.gov.pl – do 10 dni od otrzymania pisma w sprawie dokumentu.
Przeczytaj także: „Co jeśli prezes zachoruje?”.