Ptasia grypa – wzrost zachorowań w USA
Tagi: | ptasia grypa, wirus AH5N1, oseltamivir |
Przez lata wirus grypy ptasiej A(H5N1) był kojarzony głównie z masową śmiertelnością ptaków hodowlanych. Jednakże, jak opisano w „The New England Journal of Medicine”, w ubiegłym roku zaobserwowano wzrost liczby przypadków zachorowań zarówno u zwierząt, jak i u ludzi na terenie Stanów Zjednoczonych.
Analizie poddano dane dotyczące 46 potwierdzonych przypadków ludzkiej infekcji wirusem A(H5N1) w USA w okresie od marca do października 2024 roku. Mediana wieku chorych wynosiła 34 lata, a przebieg choroby był na ogół łagodny. Żaden z pacjentów nie wymagał hospitalizacji z powodu infekcji, nie odnotowano zgonów.
Najczęstszym objawem infekcji było zapalenie spojówek (93 proc.), które u mniej więcej jednej trzeciej pacjentów stanowiło jedyną manifestację kliniczną choroby. Obserwowano także gorączkę (49 proc.) i łagodne objawy ze strony układu oddechowego (36 proc.). Mediana czasu trwania choroby wynosiła 4 dni.
Zdecydowana większość pacjentów (91 proc.) miała bezpośredni kontakt ze zwierzętami gospodarskimi, głównie z drobiem (43 proc.) i bydłem mlecznym (54 proc.). Tylko jeden pacjent nie posiadał potwierdzonego kontaktu ze zwierzętami hodowlanymi.
Wszystkich pacjentów leczono oseltamiwirem, który w większości przypadków został podany w ciągu 48 godzin od wystąpienia objawów. Pomimo braku dowodów na transmisję międzyludzką przeprowadzono śledztwo epidemiologiczne. Wśród 97 kontaktów domowych nie wykazano nowych przypadków.
Uzyskane wyniki wskazują, że w 2024 roku przypadki ludzkiej infekcji wirusem A(H5N1) w USA były najczęściej związane z bezpośrednim kontaktem ze zwierzętami gospodarskimi i charakteryzowały się łagodnym przebiegiem. Chociaż nie zaobserwowano transmisji międzyludzkiej, konieczne jest dalsze monitorowanie sytuacji epidemiologicznej oraz wdrożenie skutecznych działań profilaktycznych, takich jak edukacja pracowników związanych z hodowlą zwierząt i optymalizacja stosowania środków ochrony osobistej.
Przeczytaj także: „USA – pierwszy przypadek świni zarażonej ptasią grypą”.