
Rak płuca – największy zabójca wśród nowotworów ►
Tagi: | rak płuca, Rodryg Ramlau |
Ponad jedna czwarta wszystkich zgonów w Polsce z powodu nowotworów złośliwych wynika z przebiegu raka płuca. Naszym celem powinno być to, aby w najbliższej dekadzie ten wskaźnik zmniejszyć do 15 proc. Konieczna jest także poprawa odsetka pięcioletnich przeżyć z 14 proc. do co najmniej 20 proc. we wszystkich grupach wiekowych.
Mówił o tym prof. dr hab. Rodryg Ramlau, prezes Polskiej Grupy Raka Płuca, kierownik Kliniki Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, podczas konferencji „Skuteczne metody prewencji nowotworów filarem poprawy zdrowia Polaków”, zorganizowanej 3 kwietnia w Poznaniu.
Przerażające statystyki
Ekspert podkreślił też, że w przypadku raka płuca liczba nowych zachorowań jest niemal identyczna z liczbą zgonów.
Jak wyliczał, według danych z Krajowego Rejestru Nowotworów w 2022 r. odnotowano 20,7 tys. nowych przypadków, a w tym samym roku z powodu raka płuca zmarło 20,9 tys. osób.
– Tylko 15–20 proc. pacjentów, u których zdiagnozowano raka płuca, kwalifikuje się do leczenia radykalnego, to jest dającego szansę nie tylko na wydłużenie życia, ale na wyleczenie. U niemal 80 proc. chorych rak płuca diagnozowany jest już w postaci zaawansowanej – mówił prof. Ramlau.
Zwrócił też uwagę, że nowotwór rozwija się 95 proc. przypadków u długoletnich palaczy, także osób, które zerwały już z tym nałogiem. Ważne są również predyspozycje genetyczne oraz środowisko – ryzyko rozwoju raka płuca jest wyższe między innymi u osób narażonych na spaliny i inne zanieczyszczenia powietrza.
Jak jest z kobietami i mężczyznami?
Czy badania przesiewowe pomagają?
Czy działalność Polskiej Grupy Raka Płuca przynosi wymierne skutki?
Więcej w wystąpieniu eksperta – fragment konferencji poniżej.
Wideo pochodzi ze strony internetowej: www.youtube.com/MjM4NTE.