PAP/Maciej Kulczyński

Ratownicy u ministra Adama Bodnara

Udostępnij:

Minister sprawiedliwości rozmawiał z ratownikami medycznymi o powtarzających się atakach na medyków – była informacja o analizowaniu akt postępowań prowadzonych w 2024 r. i zapowiedź nowelizacji.

Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar, a także urzędnicy z prokuratury i resortu spotkali się 26 lutego z ratownikami medycznymi, których reprezentowali przedstawiciele:

  • Polskiego Towarzystwa Ratowników Medycznych,
  • Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Ratowników Medycznych,
  • Krajowej Sekcji Pogotowia Ratunkowego,
  • Ratownictwa Medycznego NSZZ „Solidarność”,
  • Krajowej Izby Ratowników Medycznych.

Rozmawiano o powtarzających się atakach na medyków i działaniu prokuratury w takich przypadkach – chodziło o kwestie prawidłowości działań podejmowanych przez prokuratorów i policjantów w sprawach ataków na ratowników medycznych, problemów występujących w tym zakresie w praktyce, a także oczekiwań medyków dotyczących poprawy bezpieczeństwa ich pracy oraz odpowiedniej reakcji organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości.

Ratownicy zgłosili uwagi, zastrzeżenia i sugestie dotyczące sposobu prowadzenia i wyników postępowań przygotowawczych i sądowych, a także sposobu reakcji i współdziałania z funkcjonariuszami policji na miejscu lub bezpośrednio po zdarzeniu.

Mówili o niewystarczającym wykorzystywaniu istniejących możliwości prawnych, w tym trybu przyspieszonego, zbyt niskich karach wymierzanych przez sądy, nieadekwatnych do okoliczności i niespełniających celów prewencji ogólnej.

Podkreślili również konieczność przeprowadzenia szkoleń dla ratowników medycznych, mających na celu praktyczną pomoc w realizacji ich uprawnień procesowych.

Co na to minister Bodnar?

Minister Adam Bodnar poinformował, że w prokuraturach analizowane są akty postępowań prowadzonych w 2024 r., dotyczących przestępstw popełnianych na szkodę osób wchodzących w skład zespołów ratownictwa medycznego oraz osób udzielających świadczeń zdrowotnych na szpitalnych oddziałach ratunkowych, w szczególności zwracając uwagę na wytyczne prokuratora generalnego z 14 listopada 2018 r.

Do połowy kwietnia w Prokuraturze Krajowej zostanie sporządzone sprawozdanie podsumowujące wyniki powyższych badań – będzie ono wykorzystane przy podejmowaniu decyzji o ewentualnej aktualizacji lub uzupełnieniu wytycznych, a także o zasadności podjęcia innych działań zmierzających do eliminacji problemów zgłaszanych przez środowisko ratowników medycznych.

Była mowa też o zmianie przepisów.

Zastępca dyrektora Departamentu Prawa Karnego Jakub Kalbarczyk przedstawił planowane zmiany legislacyjne, które mają na celu zwiększenie prawnokarnej ochrony ratowników medycznych – chodzi o planowaną nowelizację.

– Jej celem jest przede wszystkim uszczelnienie systemu oraz zmiana sposobu orzekania kar – wyjaśnił Kalbarczyk.

Projekt nowych przepisów wkrótce zostanie udostępniony przedstawicielom środowiska ratowników medycznych do uwag i konsultacji.

Przeczytaj także: „O bezpieczeństwie ratowników medycznych na poważnie”.

Menedzer Zdrowia facebook

 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.