Archiwum

Remdesivir ponownie dostępny dla poznańskich pacjentów z COVID-19

Udostępnij:
– Po przejściowym zamieszaniu administracyjnym pacjenci w naszej placówce są ponownie kwalifikowani do leczenia Remdesivirem – poinformowała prof. Iwona Mozer-Lisewska, ordynator oddziału zakaźnego Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. J. Strusia w Poznaniu.
Przypomnijmy – 19 sierpnia informowaliśmy o przejściowych problemach w stosowaniu leku w poznańskiej placówce.

Podczas rozmowy profesor Iwona Mozer-Lisewska podkreśliła, że Remdesivir to lek niezwykle skuteczny i z jej doświadczenia wynika, że zastosowany odpowiednio wcześnie – już po pięciu dniach – eliminuje zakażenie SARS-CoV-2. Dotychczas z leczenia Remdesivirem skorzystało w Poznaniu jedenastu pacjentów, obecnie leczenie prowadzone jest u dwóch kolejnych chorych.

Od kwietnia z terapii Remdesivirem skorzystało w Polsce już kilkuset pacjentów. Leczenie dostępne było także w szpitalach jednoimiennych w Warszawie, Łodzi, Wrocławiu i Krakowie. Lek udostępniono nieodpłatnie jako darowiznę przez producenta – firmę Gilead Sciences, która do tej pory przekazała Ministerstwu Zdrowia kilka tysięcy fiolek Remdesiviru.

Efektem wspólnej polityki europejskiej antycovidowej była decyzja Komisji Europejskiej o zakupie Remdesiviru ze środków unijnych. Kierownictwo polskiego Ministerstwa Zdrowia zadbało przy tym, aby znacząca część tej puli została nieodpłatnie przekazana polskim pacjentom. Pierwsza dostawa Remdesiviru już trafiła do Polski, kolejne transze spodziewane są w nadchodzących tygodniach.

Przeczytaj także: „Leczenie Remdesivirem wstrzymane – czekają na odpowiedź”

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.