Sejm zajmie się senackimi poprawkami do ustawy transgranicznej

Udostępnij:
W tym tygodniu Sejm zajmie się poprawkami do ustawy transgranicznej, które zgłosił senat - informuje Rzeczpospolita. Jedną z nich ma być umożliwienie zwrotu kosztów świadczeń wykonanych za granicą od momentu obowiązywania dyrektywy transgranicznej, czyli od października zeszłego roku. Senat zgłosił kilkanaście poprawek, które zaproponowało MZ.
29 sierpnia Sejm przyjął nowelizację do ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Na podstawie przyjętej noweli pacjent będzie mógł uzyskać zwrot kosztów planowanego leczenia za granicą według stawek stosowanych przy rozliczaniu kosztów takich samych świadczeń w Polsce.

Nowelizację ustawy Sejm przyjął 29 sierpnia. Według noweli pacjent uprawniony do publicznych świadczeń zdrowotnych w Polsce będzie mógł otrzymać z NFZ zwrot kosztów planowanego leczenia w innym państwie UE.

Senat natomiast proponuje, aby pacjent miał możliwość zwrotu kosztów leczenia, które pacjent wykonał za granicą po wejściu w życie dyrektywy transgranicznej, a przed wejściem w życie ustawy.

"Od momentu wejścia w życie dyrektywy resort zdrowia oraz NFZ przekonywały, że dopóki nie zacznie obowiązywać ustawa implementująca dyrektywę, nie ma podstaw prawnych do zwrotu kosztów leczenia za granicą w ramach dyrektywy. Pomimo braku przepisów krajowych wdrażających dyrektywę, niektórzy pacjenci już skorzystali z leczenia za granicą i złożyli do NFZ wnioski o zwrot kosztów na podstawie ogólnych zapisów dyrektywy" - czytamy w "Rz".

Wniosków do NFZ o zwrot kosztów leczenia wpłynęło już ponad sto, opiewają na kwotę ponad 2 mln zł. Jak podaje PAP, są to w większości wnioski dotyczące operacji zaćmy.

Ze względu na opóźnienia i ciągłe zmiany ustawa wciąż budzi wątpliwości. Pacjenci już skierowali kilkanaście pozwów przeciwko NFZ. Na razie zapadł jeden wyrok, od którego Fundusz się odwołał.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.